Orlen i Synthos złożyły sześć wniosków o zielone światło dla małego atomu

27 kwietnia 2023, 15:00 Alert

Orlen Synthos Green Energy – spółka PKN Orlen i Synthos Green Energy – złożyła w resorcie klimatu sześć wniosków o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy modułowych reaktorów atomowych (SMR) w technologii BWRX-300 w technologii GE Hitachi Nuclear Energy.

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura
Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

– Zgodnie z naszymi zapowiedziami, wiceprezes OSGE Dawid Jackiewicz właśnie złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska sześć wniosków o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300 od gehnuclear – napisał OSGE na profilu na Twitterze. Orlen Synthos Green Energy to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy, która chce zbudować flotę reaktorów BWRX-300 od amerykańsko-japońskiej firmy GE-Hitachi Nuclear Energy

PKN Orlen ogłosił niedawno, że pierwsze SMR w Polsce mogą powstać we Włocławku, Ostrołęce, Stawach Monowskich, Krakowie, Dąbrowie Górniczej, okolicach Warszawy oraz Tarnobrzega-Stalowej Woli. Do końca 2023 roku koncern ma ogłosić w sumie 20 lokalizacji pod budowę SMR-ów. Prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiedział także, że OSGE będzie w stanie rozpocząć inwestycję w pierwszy w Polsce reaktor w 2026 lub 2027 roku i zakończyć ją w 2028 lub 2029 roku.

Decyzja zasadnicza to sygnał polityczny rządu, że popiera dany projekt. Wystąpiły o nią także Polskie Elektrownie Jądrowe w sprawie elektrowni jądrowej dużej skali na Pomorzu oraz KGHM w sprawie SMR od firmy NuScale z USA.

ISBnews / Bartosz Siemieniuk

Orlen chce mieć pierwszy reaktor jądrowy w 2028-2029 roku