Nowe wsparcie OZE i walki z emisją od resortu klimatu

20 lutego 2024, 12:15 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska (MKiŚ) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowały szereg programów wspierających finansowo rozwój odnawialnych źródeł energii, transportu ciężkiego i elektromobilności na terenie kraju. Na wsparcie mogą liczyć m.in. rolnicy i osoby chętne do stawiania przydomowych wiatraków.

Dokumenty. Źródło: freepik
Dokumenty. Źródło: freepik

– Przygotowaliśmy program w ramach funduszu modernizacyjnego w wysokości siedmiu miliardów złotych. Najważniejsza informacja to fakt, iż zwiększamy środki w ramach programu Energia dla Wsi, który był wykorzystywany przez rolników indywidualnych 1 do 3 miliardów złotych. Dodatkowo, wnioskujemy o kolejne środki w wysokości dwóch miliardów złotych. To pula na rozwój OZE na terenach miejsko-wiejskich, co ma pozwolić na niską emisję i mniejsze rachunki rolników – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wtorkowej konferencji prasowej. – W ostatnim czasie rolnicy borykają się z problemami, z dużą konkurencyjnością, dlatego wystąpiliśmy o dodatkowe środki. One będą mogły zostać przeznaczone na przydomowe instalacje produkujące prąd i ciepło, w tym m.in. wiatraki, biogazownie i magazyny energii – dodała.

Minister wymieniła kilka kolejnych programów, które mają pomóc w drodze ku transformacji energetycznej, również regionów wiejskich.

– Moja Elektrownia Wiatrowa to program, w ramach którego możemy postawić na rozwój przydomowych magazynów energii. Będziemy wspierać tę sieć, to pierwszy krok, który ma wesprzeć ten sektor, ale planujemy kolejne w przyszłości. Wnioskujemy o 400 milionów złotych. Jeśli będzie zainteresowanie ze strony obywateli, będziemy starać się o jeszcze więcej pieniędzy. […] W ramach programu właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego będą mogli uzyskać dofinansowanie na mikroinstalację wiatrową i magazyn energii elektrycznej. Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków przez NFOŚiGW zostało zaplanowane na trzeci kwartał 2024 roku – mówiła Paulina Hennig-Kloska.

– Następne dwa programy to nowości w funduszu modernizacyjnym. Pierwszy dotyczy transportu, który również musi stać się niskoemisyjny. Tym razem stawiamy na transport ciężki i chcemy wesprzeć ten sektor kwotą w wysokości dwóch miliardów złotych na rozbudowę ogólnodostępnej sieci ładowania. Mam nadzieję, że program rozwoju stacji ładowania spotka się z pozytywnym odzewem branży. Drugi program to wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3 – podkreśliła minister.

– Kolejny program to Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu, który ma wesprzeć wysokosprawną kogenerację. Te rozwiązania kogeneracyjne pozwalają na produkcję energii i ciepła przy niższym wykorzystaniu paliwa. Uruchamiamy kolejną pulę 1,5 miliarda złotych na inwestycje w tego typu rozwiązania – mówiła minister.

Jędrzej Stachura

Resort klimatu zapewnia, że podzielenie się atomem z minister przemysłu pomoże, a nie zaszkodzi