GUS: Ceny paliw wzrosły o 9,4 procent w ciągu miesiąca

5 lipca 2022, 10:00 Alert

GUS podaje, że ceny paliw wzrosły o 9,4 procent w ciągu miesiąca, za energię płacimy ponad 30 procent więcej niż rok temu, a 33,3 procent Polaków uważa, że powodem jest rosyjska inwazja na Ukrainę. Te i inne dane przedstawia sondaż United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

Ceny paliw wzrosły o 9,4 procent w ciągu miesiąca

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej, wynika że za paliwo płacimy 46,7 procent więcej niż rok temu. W ciągu miesiąca oznacza to wzrost cen o 9,4 procent. Znaczne podwyżki dotyczą również cen energii. W porównaniu do czerwca 2021 roku, aktualne ceny energii skoczyły o 35,3 procent.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w czerwcu przekroczyła rekord z 1997 roku i wynosiła 15,6 procent. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,5 procent. Najwięcej respondentów twierdzi, że za inflacje odpowiedzialny jest rząd i twierdzi tak 33,7 ankietowanych. Kolejnym wybieranym powodem jest wzrost cen energii i paliw w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, z czym zgadza się 33,3 procent ankietowanych. 14,1 proc. Polaków uważa, że są to „skutki pandemii Covid-19 i sposobu zarządzania nią”, natomiast 9,6 procent badanych twierdzi, że chodzi o politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

RMF FM/Maria Andrzejewska

Basiewicz: Można i trzeba odwołać się od odmowy przyłączenia do sieci OSD