Partnerzy PGNiG z USA mogą złagodzić kryzys energetyczny dodatkowymi dostawami LNG

26 listopada 2021, 07:15 Alert
Venture Global LNG, terminal w Calcasieu Pass. Fot. Venture Global LNG
Venture Global LNG, terminal w Calcasieu Pass. Fot. Venture Global LNG

Venture Global LNG niedługo rozpocznie produkcję skroplonego gazu ziemnego w terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie. Tymczasem Cheniere Energy, największy eksporter amerykański, jest bliski zakończenia rozbudowy zakładu w Corpus Christi w Teksasie. W ten sposób firmy zapewnią dodatkowe dostawy LNG, które pomogą złagodzić kryzys energetyczny.

Zakład Calcasieu Pass LNG, należący do Venture Global, otrzymał w czwartek pozwolenie na rozruch pierwszej jednostki skraplania i zbiornika magazynowego. Po pełnym uruchomieniu zakład stanie się siódmym terminalem eksportowym LNG w USA, produkującym aż 10 mln ton rocznie. Firma zaznacza, że nie może podać dokładnego harmonogramu.

W ciągu ostatniego roku Cheniere sprzedało siedem milionów ton LNG. Firma podkreśla, że rozbudowa instalacji Corpus Christi to ogromna inwestycja i więcej konkretnych informacji pojawi się w przyszłym roku. Projekt ma zostać ukończony „w znacznym stopniu” w pierwszym kwartale 2022 roku.

W ciągu ostatnich pięciu tygodni Venture Global i Cheniere podpisały pięć umów, dzięki czemu wprowadzają na światowy rynek łącznie 9,2 miliona ton LNG.

W lipcu tego roku, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło porozumienia z Venture Global Plaquemines oraz Venture Global Calcasieu Pass dotyczące warunków zakupu dodatkowych dwóch milionów ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, może wzrosnąć do 5,5 mln ton rocznie.

Cheniere zawarło 24-letni kontrakt z polskim PGNiG w 2018 roku. Zakłada on dostawy 0,52 mln ton LNG w okresie 2019-2022 oraz 29 mln ton w latach 2023-2042.

Bloomberg zaznacza, że ceny gazu za granicą są prawie czterokrotnie wyższe niż w USA, ponieważ europejscy i azjatyccy nabywcy starają się uzupełnić uszczuplone zapasy przed zimą. To ożywia popyt na długoterminowe kontrakty na dostawy, które stanowią podstawę projektów LNG. – Rynek LNG jest obecnie przystępnym miejscem dla kontraktów długoterminowych i budowy nowych mocy skraplania – powiedział dyrektor generalny Cheniere Jack Fusco.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

Wzrósł udział LNG, a spadł udział gazu z Rosji w imporcie do Polski