EnergetykaOZEWszystko

Pawluk: Firmy energetyczne mogą przegapić aukcje OZE

Wśród największych grup energetycznych nie widać zainteresowania udziałem w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – pisze “Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w dzienniku, największe grupy energetyczne stawiają obecnie raczej na zakończenie do końca roku rozbudowy mocy wiatrowych, tak aby mogły skorzystać z obecnie obowiązującego sytemu wsparcia opartego na zielonych certyfikatach. W Enei i w Tauronie “Rz” dowiedziała się, że decyzje w sprawie udziału w aukcjach grupy te będą podejmować po ogłoszeniu warunków i wolumenów.

Również w przypadku PGE nie zapadły jeszcze w tej sprawie żadne decyzje, ale źródła spoza spółki, na które powołuje się “Rz” twierdzą, że grupa chce przygotować do udziału w aukcji kilka projektów na kilkadziesiąt megawatów.

Cytowany przez dziennik Flawiusz Pawluk z Pekao IB zwraca jednak uwagę, że nie biorąc udziału w pierwszej aukcji grupy energetyczne mogą przegapić moment kiedy z tych inwestycji będą najwyższe stopy zwrotu, które później będą spadać.

Pogląd ten potwierdza cytowany przez “Rzeczpospolitą” wiceprezes Energi Wojciech Topolnicki, który przyznaje, że pierwsze budowane w nowym systemie instalacje będą dawały wyższą rentowność, ale dodaje, że grupa wcześniej chce wiedzieć jak działa nowy system.

Jednocześnie “Rz” odnotowuje, że do udziału w akcjach przygotowuje się Polenergia, która w pierwszej aukcji zamierza wystawić ok. 300 MW mocy wiatrowych.

Urząd Regulacji Energetyki po raz pierwszy ma ogłosić aukcje w terminie do końca marca przyszłego roku.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X