PERN rozwija bazę paliw w Dębogórzu, która może posłużyć partnerom z Ukrainy. – Hub paliwowy w Dębogórzu to miejsce, które jest gotowe na współpracę z podmiotami ukraińskimi – powiedział wiceprezes PERN Paweł Stańczyk podczas konferencji Nafta i Gaz 2023.
PERN rozwija infrastrukturę krytyczną na Pomorzu. Oprócz naftoportu w Porcie Gdańsk, w którym wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych, zarządza również bazą paliw w Dębogórzu. Ta umożliwia współpracę z niemieckimi i ukraińskimi podmiotami w zakresie morskich dostaw paliw.
– Polski system naftowo-paliwowy okazał się odporny na sytuację, którą obserwujemy za granicą. Nałożyło się na to wiele czynników, w tym inwestycje w logistykę paliwową. W tym momencie mamy Naftoport, który odbiera surowce. Jeśli chodzi o paliwa, polskie rafinerie przerabiają wystarczającą ilość ropy na potrzeby Polaków – powiedział Paweł Stańczyk, wiceprezes PERN.
Wiceprezes Stańczyk zaznaczył, że Polska może obecnie importować ilość ropy, która wystarczy polskim rafineriom, ale potencjał terminala produktowego w Dębogórzu daje również szansę na współpracę z Ukrainą. – Rozbudowujemy Naftoport, ale należy pamiętać, że to samo robimy z hubem paliwowym w Dębogórzu i to też jest potencjalne miejsce, które jest gotowe i może służyć partnerom ukraińskim – dodał w kontekście przyszłego rozwoju handlu polsko-ukraińskiego po wojnie.
Baza paliw PERN w Dębogórzu (woj. pomorskie) w styczniu tego roku zanotowała rekordowe obroty, rozładowując o dwie trzecie paliw więcej niż w styczniu 2022 roku, czyli około 350 tys. m sześc. PERN kontynuuje inwestycje, które mają zwiększyć możliwości bazy.
Jędrzej Stachura
PIE: Naftoport może zagwarantować bezpieczeństwo dostaw ropy w Europie Środkowo-Wschodniej