PERN w 2021 roku chce utworzyć morski hub dystrybucyjny paliwa w oparciu o bazę w Dębogórzu, realizować budowę rurociągu paliwowego Bronów-Trzebinia i kontynuować wieloletni program Megainwestycje. W tym roku ma pojawić się również strategia spółki do 2024 roku, uwzględniająca zmiany na rynku energetycznym, w tym pojawienie się paliw alternatywnych.
Dębogórze jako hub
W bazie paliw PERN w Dębogórzu trwa projekt budowy dwóch zbiorników na olej napędowy – po 32 tys. m sześc każdy. Obecnie inwestycja jest ukończona w 90 procentach. Zbiorniki trafią do eksploatacji w kwietniu 2021 roku jako element drugiego etapu rozbudowy pojemności paliwowych.
W tym roku ruszy budowa kolejnego, podobnego zbiornika. Zostanie on oddany do użytku w 2022 roku. Na koniec 2021 roku zaplanowana jest także istotna modernizacja frontu kolejowego w tej bazie, co zwiększy aż o 50 procent wydajność realizowanych tam załadunków. Pozwoli to klientom PERN na efektywny import i dalszą dystrybucję oleju napędowego.
Początek 2021 roku to także czas finalizacji pozostałych inwestycji zbiornikowych w ramach drugiego etapu rozbudowy pojemności na paliwa. Obok dwóch zbiorników w Dębogórzu, PERN zamierza zakończyć także budowę dwóch zbiorników po 10 tys. m sześc w Emilianowie i jednego o pojemności 32 tys. m sześc. w Małaszewiczach – finał budowy ma nastąpić w styczniu 2021 roku.
W drugiej połowie kwietnia bieżącego roku do eksploatacji trafią jeszcze dwa zbiorniki po 32 tys. m sześc. w Rejowcu. W sumie w ramach tych inwestycji klienci otrzymają do dyspozycji 222 tys. m sześc nowych pojemności na paliwa.
Rurociąg Bronów-Trzebinia
2021 rok będzie także istotny ze względu na realizację projektu budowy prawie stukilometrowego odcinka rurociągu paliwowego łączącego bazę PERN w Boronowie z terminalem PKN Orlen w Trzebini. Ta magistrala ma znacznie poprawić dostępność paliw w Aglomeracji Śląskiej i zmniejszyć liczbę autocystern oraz cystern kolejowych przewożących paliwo na ten obszar. Obecnie trwa postępowanie wyboru wykonawcy robót budowlano-montażowych, uzyskiwane są decyzje administracyjne pozwalające na rozpoczęcie prac. Zgodnie z założeniami budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.
Podsumowanie 2020 roku
W mijającym roku do eksploatacji trafiło osiem nowych zbiorników – dwa paliwowe i sześć surowcowych. W połowie roku baza paliw w Koluszkach powiększyła się o 32 tys. m sześc., a w grudniu 2020 roku do eksploatacji trafił zbiornik o pojemności 10 tys. m sześc. w Boronowie. PERN umożliwił polskim rafineriom skuteczną dywersyfikację źródeł dostaw, ponieważ w dwóch nadbałtyckich lokalizacjach spółki oddał do użytku 545 tys. m sześc nowych pojemności magazynowych
PERN/Mariusz Marszałkowski
Wasilewski: PERN kończy budowę hubu naftowego w Polsce (ROZMOWA)