AlertCiepłownictwoEnergetykaGaz.Środowisko

Premia kogeneracyjna dla PGE Energia Ciepła na projekty w Krakowie i Gdyni

Fot. Elektrociepłownia Kraków

Fot. Elektrociepłownia Kraków

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE poinformowała, że uzyskała premię kogeneracyjną w ramach aukcji, która została przeprowadzona przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Zgodnie z wynikami aukcji, spółka otrzymała wsparcie dla dwóch zgłoszonych projektów – jednostek kogeneracji gazowej w Krakowie i Gdyni – poinformowała spółka w komunikacie.

Należy wspomnieć, że aukcja kogeneracyjna przeznaczona była dla nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 1 MW i mniejszej niż 50 MW. Spośród wszystkich złożonych ofert, 18 jednostek zostało objętych premią, w tym planowane do budowy źródła kogeneracyjne (silniki gazowe) w dwóch lokalizacjach PGE Energia Ciepła – w Krakowie oraz w Gdyni.

– Wygrana aukcja to kolejny krok w kierunku transformacji ciepłownictwa w kraju. Projekty realizowane w wyniku aukcji w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska zapewnią produkcję ciepła dla mieszkańców Gdyni i Krakowa – mówi Maciej Jankiewicz, prezes PGE Energia Ciepła. – A to nie jedyne inwestycje PGE Energia Ciepła w nowoczesne technologie, dostosowane do potrzeb lokalnych rynków ciepła, dzięki którym zwiększamy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców, poprawiamy elastyczności źródeł wytwarzania, a także znacząco ograniczamy wpływ na środowisko naturalne – dodał.

Spółka zwraca uwagę, że oba zwycięskie projekty są na etapie przygotowania do realizacji. Inwestycje w Krakowie i w Gdyni przewidują zabudowę układów wysokosprawnej kogeneracji opartych na silnikach gazowych o mocy do 49,9 MWe. Projekt w Gdyni jest w końcowym etapie pozyskiwania Finalnej Decyzji Inwestycyjnej.

Z kolei w sprawie projektu w Krakowie przetarg na dostawę technologii odbędzie się w pierwszej połowie 2024 roku. Równolegle do prac przygotowawczych zabudowy silników gazowych trwają prace nad budową gazociągów zasilających silniki w paliwo gazowe. Planowany termin przekazania do eksploatacji to rok 2026. Zgodnie z deklaracjami PGE Energia Ciepła oba projekty realizują kolejny etap dekarbonizacji aktywów wytwórczych znacząco przyczyniając się do redukcji emisji CO2.

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

Polacy i Duńczycy pozyskali montera turbin do morskich farm wiatrowych


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X