PGE uruchomiła kolejny magazyn energii

8 lipca 2021, 13:15 Alert

PGE Energia Odnawialna uruchomiła na górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Instalacja powstała obok pierwszej należącej do spółki farmy fotowoltaicznej. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu badawczo-rozwojowego i posłuży do prowadzenia badań w zakresie wykorzystania magazynów energii w działalności biznesowej Grupy PGE.

PV Bliskowice w województwie lubelskim. Fot. PGE EO
PV Bliskowice w województwie lubelskim. Fot. PGE EO

Celem projektu jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności, służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. – Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii. Już w trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 r. oddaliśmy do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar, to kolejne tego typu przedsięwzięcie. Pracujemy też nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy 205 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Docelowo, do 2030 roku zamierzamy wybudować magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Rozwój magazynów energii jest konieczny m.in. ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, szczególnie takich jak fotowoltaika. Nie są one źródłami o stałej dyspozycyjności, czyli ich produkcja jest całkowicie zależna od zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo są one często przyłączane do sieci średnich i niskich napięć. Dla operatorów systemów elektroenergetycznych stanowi to duże wyzwanie technologiczne i operacyjne. – Dynamiczny wzrost znaczenia instalacji odnawialnych, wymusił opracowanie nowych sposobów stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych. Stosowane dotychczas metody, wykorzystujące elastyczność dużych jednostek wytwórczych, były niewystarczające, a dodatkowo nie odpowiadały potrzebom lokalnym na poziomie sieci średniego i niskiego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, kluczowe okazało się stworzenie rozwiązań, które pozwolą stabilizować energię jak najbliżej źródeł OZE oraz dostosowywać ją automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Dzięki magazynom – takim jak ten zbudowany na górze Żar – można niwelować skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności, a także zwiększyć zdolności przyłączeniowe nowych wolumenów mocy z OZE i poprawić charakterystykę pracy sieci. Magazyn na górze Żar składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. Bateryjny zasobnik energii przygotowany jest do pracy bezobsługowej i wyposażony jest w systemy zdalnego nadzoru i sterowania. Zasobnik przyłączony został do sieci średniego napięcia 15 kV. Zlokalizowanie go na tym poziomie napięć, umożliwi poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej. Zbudowana na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m kw.

– Planujemy do 2030 roku wybudować 800 MW w magazynach energii. Projekt, który dziś otwieramy na Górze Żar to projekt połączony z elektrownia PV. Pozwoli to nam stabilizować system przy miejscu wytwórczym energii elektrycznej. 

Jak ważne są elektrownie szczytowo pompowe, pokazała awaria w stacji Rogowiec przy Elektrowni Bełchatów. Wówczas elektrownie szczytowo pompowe odegrały kluczową rolę. W ciągu kilku minut wprowadziły do systemu 1,6 GW energii. Elektrownia Szczytowo-Pompowa w Porąbce-Żar zareagowała najszybciej, bo już po 180 sekundach energia płynęła do sieci – powiedział Marcin Karlikowski, prezes PGE EO.

– Magazyny energii są przyszłością transformacji energetycznej. Powołaliśmy program budowy magazynów energii i magazyny te będą jednym z głównych elementów naszych dążeń do transformacji energetycznej. Magazyny mają zapewniać stabilne warunki pracy systemów elektroenergetycznych ale też dać elastyczność naszym klientom. Chcemy być liderem w Polskiej energetyki, dziś produkujemy 40 procent energii w Polsce. Chcemy wybudować największy w Europie magazyn energii w Żarnowcu, Instalacja ma mieć moc 200 MW, magazyn będzie zapewniał stabilizację produkcję energii w Morskich Farmach Wiatrowych na Bałtyku – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

PGE Energia Odnawialna/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

Marszałkowski: Transformacja energetyczna PGE wiedzie przez magazyny energii