AtomEnergetykaInfrastruktura

PGE rozmawia z Francuzami o atomie. Zamieni Konin na Bełchatów i Koreę na Francję?

Prezes PGE Dariusz Marzec i prezes EDF Luc Rémont. Źródło: X

Prezes PGE Dariusz Marzec i prezes EDF Luc Rémont. Źródło: X

Polska Grupa Energetyczna rozmawia z francuskim EDF o energetyce jądrowej. Pod koniec ubiegłego roku Biznes Alert informował o możliwej współpracy polsko-francuskiej. Dziś potwierdza to prezes PGE Dariusz Marzec. Ewentualna decyzja o partnerstwie może oznaczać rezygnację z Koreańczyków i zwiastować przeniesienie projektu drugiej polskiej elektrowni jądrowej do Bełchatowa.

W październiku 2024 roku Biznes Alert informował o możliwej współpracy polsko-francuskiej i ewentualnym przeniesieniu projektu drugiej polskiej elektrowni jądrowej z Konina do Bełchatowa. Wówczas prezes PGE Dariusz Marzec miał spotykać się we Francji z przedstawicielami EDF (Électricité de France), dostawcy energii elektrycznej i projektanta reaktorów jądrowych. PGE potwierdziła, że takowa wizyta się odbyła, ale twierdziła, że rozmowy nie dotyczyły atomu, a morskiej energetyki wiatrowej i infrastruktury portowej.

Potwierdzenie rozmów o atomie

Dziś już oficjalnie wiemy, że PGE rozmawia z EDF o atomie. Potwierdził to 24 stycznia 2025 roku prezes Marzec po spotkaniu z przedstawicielami francuskiej firmy. Jego gościem był Luc Rémont, prezes EDF.

– Skuteczna realizacja projektów transformacji energetycznej i budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski musi odbywać się we współpracy z zaufanymi partnerami biznesowymi, do których należą również nasi francuscy koledzy z EDF. Wspólnie z prezesem EDF Luc Rémont rozmawialiśmy o możliwościach współpracy w zakresie energetyki jądrowe – napisał Dariusz Marzec na platformie X.

Druga szansa Francuzów

Informacja o rozmowach prezesów PGE i EDF oznacza, że Francuzi najprawdopodobniej będą brani pod uwagę jako partner przy budowie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

To druga szansa technologii EDF nad Wisłą. W przeszłości, opiekun reaktorów jądrowych we Francji był jednym z trzech kandydatów (obok koreańskiego KHNP i amerykańskiego Westinghouse) do partnerstwa z Polską przy pierwszym polskim projekcie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. W 2022 roku wybór polskiego rządu padł jednak na Amerykanów.

Po tej decyzji PGE, wraz z koreańskim KHNP i ZE PAK, zaproponowała projekt drugiej polskiej elektrowni jądrowej w Pątnowie, dzielnicy Konina. Według wstępnych planów, miały tam stanąć dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW. W 2023 roku projekt otrzymał decyzję zasadniczą, ale dziś jest zamrożony.

Obecnie PGE analizuje, czy Bełchatów i tamtejszy kompleks wydobywczo-energetyczny nie będzie lepszym rozwiązaniem. W październiku 2024 roku, prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski wskazywał, że najlepszym rozwiązaniem w Bełchatowie byłaby moc 3 GW dostarczana przez dwa reaktory (zamiast trzech w Koninie). Teoretycznie, do realizacji tego modelu naturalnym wyborem byłaby technologia Francuzów i ich najmocniejsze w Europie reaktory EPR1650.

PGE nie odpowiedziała na pytania Biznes Alert o plany w Bełchatowie.

Jędrzej Stachura

Europa przyśpiesza rozwój małego atomu


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X