PGE i PAN ruszają do walki z emisyjnością za pomocą Gospodarki Obiegu Zamkniętego

26 października 2023, 15:45 Alert

Polska Grupa Energetyczne (PGE) i Polska Akademia Nauk (PAN) podpisały umowę o współpracę, jej efektem mają być innowacyjne projektu służące do ponownego wykorzystywania produktów ubocznych spalania.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.
Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

Centrum Badań i Rozwoju GOZ grupy Polskiej Grupy Energetycznej i Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią Instytutu Gospodarki Surowcami mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauki podpisały list intencyjny, dotyczy on współpracy w ramach Gospodarki Obiegu Zamkniętego. PGE i PAN będą wspólnie prowadzić projekty badawcze skupiające się wokół większego wykorzystania surowców antropogenicznych, pod tą nazwą kryją się produkty uboczne powstające w procesie spalania paliw stałych. Ograniczy to emisyjność substancji szkodliwych wytwarzanych w trakcie spalania np. węgla. Oba centra skupią się na optymalizacji korzystania z materiałów ze składowisk i hałd oraz surowców naturalnych. Ważnym zagadnieniem będzie też ograniczenie składowania odpadów. PGE i PAN będą wspólnie promować zagadnienia związane z gospodarką obiegu zamkniętego. Jej ideą jest ponowne wykorzystanie zużywanych materiałów i minimalizowanie emisji dwutlenku węgla.

– Współpraca z Polską Akademią Nauk poszerzy ofertę badawczą obu placówek i przyczyni się do zwiększenia wykorzystania w gospodarce materiałów powstających na bazie ubocznych produktów spalania i ubocznych produktów wydobycia węgla. Celem przedsięwzięcia jest również wspieranie rozwoju nowoczesnej energetyki, w szczególności odnawialnych źródeł energii oraz procesu pozyskiwania różnych surowców w ramach koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Lech Sekyra, prezes PGE Ekoserwis.

– Infrastruktura badawcza, którą dysponują oba centra, w tym laboratoria do badań surowców i odpadów, przyczyni się do istotnego poszerzenia oferty badawczej zarówno Instytutu, jak i spółki PGE Ekoserwis – mówi prof. Krzysztof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Nauk.

Polska Grupa Energetyczna / Marcin Karwowski

Polska droga do neutralności klimatycznej. Wanda Buk w Spięciu