PGE rozpoczyna rozmowy z Orsted o budowie offshore w Polsce

22 października 2019, 23:15 Alert

Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła rozmowy z duńskim Ørsted w sprawie sprzedaży 50 procent udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 2,5 GW oraz określenia warunków współpracy przy ich realizacji.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

PGE poinformowała w raporcie bieżącym, że chodzi o sprzedaż udziałów w spółkach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o.o., realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1 GW w perspektywie 2026 roku, oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp z o.o., realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1,5 GW w perspektywie 2030 roku.

Pod koniec stycznia PGE informowała o zakończeniu pierwszego etapu selekcji potencjalnych partnerów strategicznych, chętnych do uczestnictwa w przygotowaniu, budowie i eksploatacji projektu offshore. Wówczas zgłosiło się 13 firm, których nazw nie wymieniono. Wówczas koncern zapowiedział, że zamierza sprzedać partnerowi strategicznemu wybranemu przez siebie po 50 procent udziałów w dwóch spółkach celowych, odpowiedzialnych za projekty morskich farm wiatrowych, a następnie wspólnie z nim realizować je w formule joint venture. PGE analizuje możliwość budowy morskich farm wiatrowych o mocy 1000 MW. Spółka ma jednak apetyt nawet na 2 500 MW. W połowie września PGE informowała, że na krótkiej liście partnerów do realizacji projektów offshore znajdują się cztery podmioty. Według zapowiedzi spółki ostateczny wybór partnera branżowego przy budowie morskich farm wiatrowych ma nastąpić do końca roku.

Obecnie PGE bada wietrzność Bałtyku i wkrótce ma przystąpić do badań geologicznych dna morskiego. Spółka chce, aby jej pierwsze morskie farmy wiatrowe osiągnęły status „ready to build” (gotowe do budowy) do 2021 roku, a trzy lata później zaczęły pracować. Zgodnie z założeniami pierwsza energia z Bałtyku ma popłynąć w 2025 roku. Do 2030 roku PGE chce odpowiadać za 25 procent krajowej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Piotr Stępiński

Dekalog polskiej energetyki. Krótki film o offshore (RELACJA)