PGE prezentuje wyniki finansowe z 2021 roku (NA ŻYWO)

23 marca 2022, 09:55 Atom

Witamy w relacji na żywo z konferencji wynikowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

Konferencja prasowa PGE. Fot. Mariusz Marszałkowski
Konferencja prasowa PGE. Fot. Mariusz Marszałkowski

Wyniki finansowe PGE za 2021 rok

11.55

Zakończyła się konferencja prasowa Polskiej Grupy Energetycznej. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje na żywo.

11.18

– Wszystkie projekty gazowe, które zaczęliśmy, będziemy realizować. Przygotowujemy kolejne inwestycje gazowe m.in. w Rybniku. Również program transformacji ciepłownictwa oparty jest na gazie. Nie ma innej technologi która by zastąpiła bloki węglowe w ciepłownictwie. Jeżeli chodzi o nowe projekty, to będziemy obserwować rynek – dodał prezes PGE.

11.16

– Przygotowujemy dużą akwizycję w sektorze OZE, co znacznie umocni naszą pozycje na rynku OZE. Niebawem ogłosimy informację – powiedział Dąbrowski

10.31

– NABE jest już potwierdzona przez Radę Ministrów, ten proces jest już realizowany, jest on nieodwracalny. Jest on wymagany do zapewnienia bezpieczeństwa państwa, a PGE daje możliwość rozwoju. NABE ma być samowystarczalna, ma prowadzić działania na zasadach rynkowych. Nie zakładamy notyfikacji projektu do KE, proces ten ma zaś przebiegać w sposób rynkowy. Czekamy na wyceny, na opinie banków. Ze strony organizacyjnej jesteśmy przygotowani. Strona społeczna przyjęła tę decyzję ze zrozumieniem, co nas niezwykle cieszy. My jako zarząd nie jesteśmy w stanie tego przeprowadzić sami. Musimy to zrobić razem ze stroną społeczną.

10.24

– W sytuacji geopolitycznej dużo mówi się o szybkim zastąpieniu gazu i ropy przez OZE. Jednak to z perspektywy technicznej nie jest możliwe, zwłaszcza w przypadku ciepłowni. Polska ma unikalną sytuację na tle Europy. Tego nie da sie zastąpić OZE w krótkim czasie przy zastosowaniu istniejących rozwiązań technicznych – podkreślił Wojciech Dąbrowski.

10.18

– Zachęcamy przedsiębiorców do brania udziału w przetargach. Jesteśmy największym inwestorem na Bałtyku, ale są też inni. To ogromna szansa dla całej polskiej gospodarki. Następny taki boom będzie miał miejsce w połowie lat 30., kiedy ruszy kolejna faza budowy polskiego offshore. My jako PGE oczywiście chcemy pozyskać kolejne koncesje – mówił prezes PGE.

– Odnośnie bloków gazowo-parowych budowa bloków gazowych m.in. w Dolnej Odrze idzie zgodnie z planem. Gaz do tej elektrownii będzie pochodził z gazociągu Baltic Pipe. Dodatkowo rozbudowa terminala LNG w Świnoujsciu pozwoli na zabezpieczenie łącznie ok 18 mld m sześc. gazu w Polsce. Liczymy, że PGNiG będzie rozwijał własne wydobycie. My również korzystamy z tego gazu w działaniu naszych elektrociepłownii m.in. w Gorzowie Wielkopolskim – dodał.

10.13

– W związku z sytuacją na Wschodzie, podjęliśmy kroki, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dla naszych instalacji i naszych pracowników. Nie ma zagrożenia dla dostaw energii. Analizujemy potencjalne ryzyka. Zapewnienie ciągłości działania, zabezpieczenia infrastruktury i cyberbezpieczenstwa. Ściśle współpracujemy z ABW. Obecna sytuacja geopolityczna wpływa również na nasza działalność biznesową. Identyfikujemy ryzyka i staramy sie je minimalizować np. poprzez zabezpieczenie dostaw surowców. Z perspektywy finansowych wpływają na nie duże wahania cen tych surowców, ale również koszty związane z kosztami emisji CO2 – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

– Mamy zakontraktowane dostawy węgla po stałych cenach, jednak ceny na rynkach będą miały wpływ na wyniki spółki w przyszłym roku. W tym roku nie powinny mieć one odzwierciedlenia na wynikach finansowych – dodał.

– Rok 2021 był rokiem wdrażania strategii spółki. Był to także dobry rok z perspektywy finansowej dla nas. Staramy sie skupiać na działalności operacyjnej. Pozbywamy się aktywów niezwiązanych z przedmiotowym charakterem spółki. W 2023 roku będziemy spółką bez aktywów węglowych, które przejdą do NABE. Będziemy dalej inwestować w OZE, czego oczekują od nas również nasi akcjonariusze. Przyspieszamy nasz projekt morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. W 2026 roku planujemy pierwszą produkcję energii z naszej inwestycji. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, mamy nadzieję, że sytuacja w Ukrainie nie wpłynie na ten harmonogram – mówił Dąbrowski.

10.03

Rozpoczęła się konferencja prasowa Polskiej Grupy Energetycznej.

9.55

Konferencja wynikowa PGE rozpocznie się o godz. 10.00.

Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński

PGE i Ørsted będą rozmawiać z dostawcami o potrzebach MFW Baltica