AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

PGE podsumowuje zimę w Elektrociepłowni Kraków. Cieplej niż rok temu

Elektrociepłownia Kraków. Fot. PGE

Elektrociepłownia Kraków. Fot. PGE

Elektrociepłownia w Krakowie podsumowała kalendarzową zimę. Była ona cieplejsza od poprzedniej, biorąc pod uwagę średniomiesięczne temperatury, które nie spadły poniżej zera.

Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła podsumowała kalendarzową zimę 2022/2023. W tym okresie najniższa temperatura, zanotowana aż trzykrotnie, sięgnęła -13°C i była niższa o 0,6°C w porównaniu do najniższej temperatury w zimie w sezonie 2021/2022 (-12,4°C). Przez cały ten czas elektrociepłownia zapewniała stabilne i nieprzerwane dostawy ciepła do mieszkańców Krakowa – czytamy w komunikacie PGE.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie jest największym producentem ciepła na potrzeby miasta. Wytwarza ponad 70 procent ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa, a dzięki kogeneracji produkuje także energię elektryczną.

– Nasza elektrociepłownia pracuje przez cały rok, niezależnie od pory roku i temperatury za oknem. Corocznie w sezonie letnim prowadzimy kampanie remontowe i przygotowujemy maszyny i urządzenia do bezawaryjnej pracy w zimie, a także modernizujemy infrastrukturę produkcyjną. Te działania dają gwarancję stabilnych dostaw ciepła, co jest naszym priorytetem – mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

PGE podkreśla, że tegoroczna zima była cieplejsza od poprzedniej, biorąc pod uwagę średniomiesięczne temperatury, które nie spadły poniżej zera. Również najwyższa średniodobowa temperatura, zanotowana 24 marca 2023 roku, była o 1,9°C wyższa od ubiegłorocznej, zanotowanej 23 marca 2022 roku.

Elektrociepłownia Kraków w zimie 2022/2023. Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Elektrociepłownia Kraków w zimie 2021/2022 i 2022/2023. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Najniższa temperatura (-13°C), została zanotowana trzykrotnie (14 grudnia, 19 grudnia oraz 7 lutego). Była ona niższa od najniższej temperatury w zimie 2021/2022 o 0,6°C. Niskie temperatury przełożyły się na zwiększoną produkcję ciepła, której rekord padł 18 grudnia (3544 KJ). W tym dniu odnotowano także najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu (115,4°C) – czytamy.

Elektrociepłownia Kraków w zimie 2022/2023. Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Elektrociepłownia Kraków w zimie 2022/2023. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Elektrociepłownia Kraków zamknęła zimę zgodnie z założoną strategią jeśli chodzi o produkcję ciepła i energii elektrycznej.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie podsumowała tegoroczną zimę (INFOGRAFIKA)


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Udostępnij:

Facebook X X X