EnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Woźniak: PGNiG bierze na celownik bałtycki rynek LNG

Podpisanie umowy PGNiG z Klaipedos Nafta. Fot.: Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Podpisanie umowy PGNiG z Klaipedos Nafta. Fot.: Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Chcemy zdobywać rynki LNG w państwach bałtyckich. Prowadzimy odpowiednie rozmowy w tej sprawie. Jest popyt na LNG – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak w rozmowie z dziennikarzami.

Polska spółka podpisała z Klaipedos Nafta umowę na wyłączne wykorzystanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie. Kontrakt został podpisany na pięć lat i ma zacząć obowiązywać od kwietnia 2020 roku.

– Już w tej chwili PGNiG jest bardzo uniwersalny jeżeli chodzi o LNG. Jesteśmy wiarygodnym partnerem. Umiemy się kontraktować na całym świecie. To zostało dostrzeżone przez naszych partnerów dlatego na pięć lat oddali nam zarządzanie całą zdolnością regazyfikacyjną i przeładunkową terminalu small scale – powiedział Woźniak.

Zaznaczył, że oprócz możliwości przeładunku na cysterny, instalacja w Kłajpedzie oferuje przeładunek na izokontenery oraz zdolności regazyfikacyjne gazu i potem transport paliwa do miejscowych ciepłowni i rafinerii. – To są bardzo stabilne i duże źródła poboru. Rafinerie działają w trybie ciągłym, nie ma wahnięć sezonowych. To ważne – powiedział.

Nie wykluczył, że PGNiG będzie chciało zostać dłużej na Litwie niż tylko przez pięć lat. – To zostawmy przyszłości. Jest kilka pomysłów – dodał.

Opracował Piotr Stępiński


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X