PGNiG chce korzystać z dronów do pomiaru metanu

17 sierpnia 2022, 14:30 Alert

PGNiG ogłasza konkurs na projekt drona zdolnego przenosić urządzenie do pomiarów poziomu metanu. Alternatywnym rezultatem konkursu jest opracowanie techniki pomiaru emisji gazu za pomocą analizy zdjęć satelitarnych. Spółkę zmotywowało do tego rozporządzenie metanowe planowane przez Unię Europejską.

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Unijne rozporządzenie metanowe

– W PGNiG chcemy jak najlepiej przygotować się do wejścia w życie tzw. rozporządzenia metanowego. Przyszły akt prawa europejskiego (będzie to rozporządzenie Parlamentu i Rady UE) w sprawie ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym przewiduje coroczne pomiary emisji metanu na poziomie zakładu dla wszystkich eksploatowanych aktywów – podaje spółka w oficjalnym komunikacie.

W ramach przygotowania do zmian w prawie europejskim PGNiG zorganizowało konkurs adresowany do polskich innowatorów. Spółka planuje zlecić krótki test lub demonstrację metody zdalnego pomiaru wielkości emisji metanu przy pomocy urządzeń pomiarowych montowanych na dronach. Jednym z poszukiwanych rozwiązań jest także analiza zdjęć satelitarnych w kierunku wykrycia i oszacowania emisji szkodliwego gazu.

Warunki zwycięstwa w konkursie

Wytypowanie zwycięzcy konkursu nastąpi po przetestowaniu zgłoszonych rozwiązań. Do testów posłuży gazowa infrastruktura PGNiG w Zielonej Górze. W przyszłości wybrana w konkursie technologia ma być wykorzystywana do pomiaru poziomu emisji metanu na złożach eksploatowanych przez spółkę.

– Liczymy, że wyłonieni w ramach konkursu wykonawcy zademonstrują skuteczne, dokładne, powtarzalne i ekonomicznie uzasadnione metody, z których jako PGNiG będziemy mogli skorzystać w przyszłości w celu raportowania emisji metanu – przekazuje spółka.

PGNiG/Szymon Borowski

PGNiG odkryło nowe złoże ropy i gazu w Norwegii