AlertWszystko

Pierwszy krok do uregulowania wymiany energią w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

(CIRE)

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki ACER w Lublanie, na wniosek Urzędu Regulacji Energetyki, wydała w dniu 23 września opinię ws. zgodności wspólnego obszaru rynkowego Niemcy-Austria z europejskim prawem – Rozporządzeniem 714/EC/2009. Zgodnie z opublikowaną przez ACER Opinią, brak skoordynowanego mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria stanowi naruszenie wspomnianego Rozporządzenia, a tym samym niezbędne jest zaimplementowanie mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria, podobnie jak to ma miejsce na wszystkich innych granicach między krajami-członkami UE.

Przyjęcie przedmiotowej Opinii potwierdza słuszność działań podejmowanych przez PSE, dążących do ustanowienia skoordynowanego procesu wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria. PSE wielokrotnie podkreślały, że brak ograniczenia w wymianie handlowej Niemcy-Austria prowadzi do ograniczania dostępnych dla uczestników rynku zdolności przesyłowych w regionie oraz może powodować występowanie sytuacji zagrożenia bezpiecznej pracy połączonego europejskiego systemu elektroenergetycznego.

Opinia ACER jest ważnym krokiem w stronę ustanowienia skoordynowanych zasad alokacji zdolności przesyłowych na wszystkich granicach państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). ACER oczekuje, że zaangażowani Regulatorzy i Operatorzy z regionu CEE, w ciągu 4 miesięcy od opublikowania Opinii, zobowiążą się do przyjęcia skoordynowanej procedury alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria zakładającej konkretny harmonogram jej wdrożenia. Powinni także potwierdzić, że – do czasu wdrożenia skoordynowanej procedury alokacji zdolności przesyłowych na granicy Niemcy-Austria – operatorskie działania zaradcze, takie jak wirtualny przesuwnik fazowy na połączeniu Niemcy-Polska lub inne działania podejmowane dla usuwania przeciążeń w sieci przesyłowej regionu CEE, opierające się m.in. na stosowaniu dwu- lub wielostronnego re-dispatchingu, będą w stanie zapewnić bezpieczną pracę europejskiego systemu przesyłowego.

Należy podkreślić, że opinia ACER stanowi dopiero pierwszy krok w stronę uregulowania kwestii wymiany handlowej w regionie CEE. PSE rozpoczęły już proces rozmów z zaangażowanymi Operatorami i Regulatorami, niezbędnych dla faktycznego wdrożenia Opinii ACER. W świetle argumentacji przedstawionej przez Agencję w uzasadnieniu Opinii, należy oczekiwać pełnego zaangażowania Operatorów i Regulatorów, w szczególności z obszaru Niemiec i Austrii, dla szybkiego wdrożenia skoordynowanych zasad alokacji na granicy Niemcy-Austria lub podjęcia w okresie przejściowym innych działań zapewniających podobny efekt. Ponadto, PSE oczekują pełnego włączenia granicy Niemcy-Austria do mechanizmu Flow-Based Allocation – przewidywanego jako docelowy model wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych w obszarze Europy kontynentalnej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X