EnergetykaEnergia elektryczna

Piszczatowska: Będzie presja na podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych

– Największe gospodarki Unii Europejskiej borykają się z poważnym problemem ekonomiczno-społecznym – wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych – pisze na łamach dodatku do wtorkowej “Rzeczpospolitej” – Energia&Surowce Justyna Piszczatowska.

Jak wskazuje dziennikarka, w Wielkiej Brytanii dwóch największych dostawców, British Gas oraz SSE zapowiedziały 8- i 9-procentowe podwyżki już w listopadzie, a ceny zamierza podnieść również nPower.

– Analitycy spodziewają się, że o nowych, wyższych taryfach zarówno na energię elektryczną, jak i na gaz wkrótce powinformują pozostałe firmy z brytyjskiej tzw. wielkiej szóstki – Eon, Scottish Power oraz EDF Energy – pisze Piszczatowska.

Dziennikarka podaje, że wg szacunków na skutek podwyżek połowa gospodarstw domowych będzie musiała przykręcić ogrzewanie zimą, a ponad 1/3 grozi całkowita rezygnacja z ogrzewania.

Podwyżka cen nastąpi wg autorki także w Niemczech, gdzie powodem zwyżki cen są koszty systemu wsparcia dla zielonej energii – suma dopłat do OZE w 2014 r. przekroczy 20 mld euro.

– Na tym tle Polska jawi się jako enklawa bezpieczna od szybujących rachunków na prąd. Czy rzeczywiści jest tak dobrze? – pyta Justyna Piszczatowska. – Ceny dla gospodarstw domowych w naszym kraju pozostają pod kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki, a w rządzącym się prawami rynku segmencie odbiorców biznesowych widać presję na spadek cen.

W ocenie autorki, w tych warunkach cenowych PGE i Tauron stawiają pod znakiem zapytania opłacalność inwestowania w nowe elektrownie.

– W związku z koniecznością wycofywania z użytku najstarszych jednostek rezerwy mocy w kraju w najbliższych latach będą topnieć, co może doprowadzić do silnej presji na podwyżki cen zbliżone do tych w Wielkiej Brytanii – uważa Piszczatowska.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X