Orlen i Klaipėdos Nafta AB będą współpracować przy offshore na Litwie

8 lipca 2022, 14:15 Alert

PKN Orlen i Klaipėdos Nafta AB, litewski operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG, będą współpracować na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Podpisały list intencyjny dotyczący przygotowania i realizacji strategii obsługi oraz utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie.

Orlen podaje, że łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku jest szacowany na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023, Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. Z informacji przekazywanych publicznie przez stroną litewską wynika, że wolumen ten jeszcze w roku 2023 może ulec znacznemu zwiększeniu. Grupa Orlen, zgodnie ze strategią rozwoju w obszarze zeroemisyjnej energetyki, planuje udział we wszystkich ogłaszanych postępowaniach. Porozumienie z Klaipėdos Nafta AB pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty – czytamy w komunikacie.

– Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich szacowany jest łącznie na około 26 GW. Postrzegamy to jako wielką szansę rozwojową zarówno dla Grupy Orlen, jak i transformacji energetycznej całego regionu. Odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim projekty wiatrowe, są bardzo istotnym elementem uniezależniania naszej części Europy od paliw kopalnych. Poprzez współpracę regionalną chcemy jak najlepiej wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze, konsekwentnie realizując strategię ORLEN2030 – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Systematycznie poszerzamy grono firm, z którymi współpracujemy przy projektach z zakresu pozyskiwania zielonej energii. W obliczu zmian w sektorze energetycznym na świecie, dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć zarówno nowe możliwości wykorzystania naszej istniejącej infrastruktury, jak i alternatywy dla nowych działań. Badamy również nowe drogi rozwoju w sektorze energetyki wiatrowej. Nie mamy wątpliwości, że farmy wiatrowe na Bałtyku mogą być obiecującym źródłem czystej energii, a możliwość współpracy z zagranicznymi podmiotami pozwoli na rozwój kluczowej dziedziny w transformacji energetycznej Europy Środkowej – mówi Rytis Valūnas, prezes Klaipėdos Nafta AB.

– Wierzymy, że połączenie sił, wymiana naszego doświadczenia i wiedzy z Klaipėdos Nafta AB przyczyni się do efektywnego i zrównoważonego rozwoju morskich farm wiatrowych na Litwie. To także istotny element budowy bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Orlen Neptun I.

W połowie czerwca 2022 roku BiznesAlert.pl informował o możliwej współpracy polskiego Orlenu z firmami bałtyckimi.

Nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie Orlen są realizowane poprzez spółkę Orlen Neptun I. Koncern, wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power, przygotowuje się również do projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 MW, w polskiej części Bałtyku.

PKN Orlen/Jędrzej Stachura

Orlen Neptun zbuduje port instalacyjny offshore w Świnoujściu