PKP Energetyka chce elektryfikować Rail Baltica

28 grudnia 2017, 07:00 Alert

Spółka prywatna PKP Energetyka utworzyła córkę Railen Baltics, która chce przyłączyć się do projektu sieci kolejowej Rail Baltica i wziąć udział w jego elektryfikacji.

fot. PKP Energetyka

Railen Baltics ma śmiałe plany

– Obserwujemy przygotowania Kolei Litewskich do wielkich projektów elektryfikacji, które pasują do profilu naszych działań w Polsce oraz długoletniego doświadczenia. Możemy wykorzystać te przewagi jako kontraktor i dostarczyciel technologii – ocenił Zbigniew Chyliński, prezes Railen Baltics w rozmowie z agencją BNS.

Wilno-Kłajpeda

Spółka sygnalizuje zainteresowanie Rail Baltica, a konkretnie odcinkiem Wilno-Kłajpeda. Koleje Litewskie (Lietuvos Gelezinkeliai) zapowiadają, że dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej elektryfikacja odcinka kolejowego Wilno-Kłajpeda zakończy się do 2022 roku za kwotę 250-300 mln euro. Będzie to największy projekt tego typu na Litwie.

PKP Energetyka zarządza infrastrukturą, naprawia trakcje i buduje instalacje towarzyszące na kolei w Polsce. Railen Baltics została zarejestrowana na Litwie w listopadzie zeszłego roku, o czym informował BiznesAlert.pl.

BNS/Wojciech Jakóbik

PKP Energetyka wchodzi na Litwę