Platts: Ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent do 2025 roku

6 sierpnia 2019, 16:00 Alert
energia kabel pylon energetyka

S&P Global Platts Analytics prognozuje, że ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent w latach 2020–2025 w związku z rosnącymi cenami gazu i emisją dwutlenku węgla.

Ceny energii w Unii Europejskiej do 2025 roku

W najnowszej, pięcioletniej prognozie S&P Global Platts Analytics wzrosty cen energii w Niemczech będą największe, podnosząc się w przyszłym roku z poziomu poniżej 42 EUR/MWh do ponad 56 EUR/MWh w 2025 roku. Wszystko to wskutek zamykania kolejnych jednostek wytwórczych (Niemcy zamkną ostatnią elektrownię jądrową w 2022 roku – red.). Kraj w coraz większym stopniu będzie zależny od importu.

– Mocny wzrost udziału OZE w Hiszpanii i Portugalii oznacza, że ​kraje te jako jedyne odnotowują rzeczywisty spadek cen netto w tym okresie – czytamy w raporcie. Średnie wzrosty cen energii towarzyszą rosnącym cenom gazu, przy czym przewiduje się, że marże w elektrowniach gazowych spadną na wszystkich rynkach z wyjątkiem Niemiec.

We Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech moce węglowe zostaną całkowicie wycofane do 2025 roku, a łączne niemieckie moce węglowe spadną o 13 GW do 24 GW. – Ogólnie rzecz biorąc, zdolności produkcji węgla w Europie Zachodniej spadną o 68 procent między 2020 a 2025 rokiem – czytamy.

Moce pochodzące z elektrowni jądrowych spadną o 19 procent, przy czym Niemcy, Belgia i Wielka Brytania odpowiedzą za większość strat. Francuskie moce jądrowe będą stabilne, a jedyne zamknięcie będzie miało miejsce w Fessenheim (1,8 GW) – jego miejsce zajmie EPR w Flamanville 3 (1,6 GW). Wzrost energetyki wiatrowej i fotowoltaiki wypełni lukę pozostawioną przez węgiel i energię jądrową, ale zmiana ta sygnalizuje większą zmienność cen.

S&P Platts/Michał Perzyński

Wróbel: Zamyka się okienko dla inwestycji gazowych w Europie