AlertWszystko

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE trzeba zmienić Prawo energetyczne

(Rzeczpospolita/CIRE)

Ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stosowania przez Polskę regulowanych cen gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe oznacza konieczność zamiany Prawa Energetycznego – pisze “Rzeczpospolita”.
W ubiegły czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że stosowany w Polsce system regulacji cen gazu dla odbiorców innych niż gospodarstwa domowe nie jest zgodny z zasadami wynikającymi z dyrektywy gazowej z 2009 r.

Trybunał zajmował się sprawą na wniosek KE, która kierując sprawę do trybunału w czerwcu 2013 r. uzasadniała, że regulowane przez państwo taryfy dla odbiorców końcowych innych niż gospodarstwa domowe utrudniają dostawcom gazu wejście na rynek i nie pozwalają polskim odbiorcom korzystać z tego, co oferuje rynek wewnętrzny.

Jak pisze “Rz”, decyzja Trybunału oznacza konieczność zmian w naszym Pawie energetycznym, a to w praktyce doprowadzi do uwolnienia cen gazu dla odbiorców z wyłączeniem gospodarstw domowych.

Cytowana przez dziennik dyrektor Departamentu Ropy i Gazu Ministerstwa Gospodarki Małgorzata Szymańska przyznaje, że wyrok Trybunału daje Komisji Europejskiej podstawę do wymagania od Polski wprowadzenia zmian w prawie. Jak dodaje, konieczne będzie opracowanie projektu odpowiednich zmian legislacyjnych, ale nie precyzje kiedy to nastąpi.

Jednocześnie “Rzeczpospolita” pisze, powołując się na nieoficjalne źródła informacji, że rozmowy z KE na ten temat trwają już od jakiegoś czasu i wypracowano już nawet harmonogram zwalniania z obowiązku taryfowania cen dla poszczególnych grup odbiorców gazu.

Dziennik zwraca też uwagę, że choć decyzja trybunału oceniana jest pozytywnie przez niezależnych sprzedawców gazu, to Urząd Regulacji Energetyki nie podziela ich entuzjazmu podkreślając, że obecnie rynek gazu w Polsce nie jest rynkiem konkurencyjnym. – Udział jednej grupy kapitałowej w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych w 2014 roku wynosił ok. 90 proc.

Według relacji “Rz” sceptycznie do kwestii uwolnienia cen gazu odnosi się też Polska Izba Przemysłu Chemicznego, która w maju w piśmie do resortu skarbu zastrzegła, że w jej ocenie odpowiedzialne i bezpieczne zniesienie taryfowania gazu może nastąpić tylko na konkurencyjnym rynku, gdy odbiorcy będą mieć prawo do całkowitej lub częściowej zmiany sprzedawcy.


Powiązane artykuły

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X