Polacy dostarczą rury dla litewskiego odcinka GIPL

26 czerwca 2019, 13:30 Alert
GIPL
GIPL. Fot. Amber Grid

Polska spółka Izostal S.A ma dostarczyć rury dla litewskiego odcinka Gazociągu Polska-Litwa (GIPL). Decyzję w tej sprawie podjął zarząd spółki Amber Grid (operatora litewskiego systemu przesyłu gazu – przyp. red.). Warty 26,4 mln kontrakt musi zostać jeszcze zatwierdzony przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, które odbędzie się 23 lipca.

– Wybraliśmy jednego z dwóch głównych partnerów projektu GIPL, który wyprodukuje i dostarczy rury do nowego połączenia gazowego z Polską. Cieszymy się, że konkurencja międzynarodowa przyciągnęła silne firmy. Projekt Gazociągu Polska-Litwa jest ważny nie tylko dla obu państw, ale również dla krajów bałtyckich. Dlatego ważne jest to abyśmy posiadali wiarygodnych partnerów. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie zwycięzcy przetargu na budowę gazociągu – powiedział Saulius Bilys, prezes Amber Grid.

Gazociąg Polska-Litwa

Według zapowiedzi ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, budowa gazociągu Polska-Litwa ma rozpocząć się w 2019 roku i zakończyć w 2021 roku. Jego łączna długość ma wynosić ok. 515 km – po stronie polskiej ok. 338 km, a po stronie litewskiej ok. 177 km. Szacowany koszt projektu wynosi 558 mln euro.

Amber Grid/Piotr Stępiński