InfrastrukturaLotniskaWszystko

Polaczek: Polityka Polski ws. lotnisk to wyraz poczucia „mocarstwowości”

Spółka Warmia i Mazury ze Szczytna koło Olsztyna poinformowała o wyborze oferty Mostostalu Kraków, spółki zależnej Budimeksu, na budowę pola wzlotów oraz opracowanie projektu i budowę systemu radionawigacji na terenie Portu Lotniczego „Mazury” w Szymanach koło Szczytna. Wartość kontraktu wynosi 110,6 mln zł brutto. Nierozstrzygnięty pozostaje przetarg na budowę budynku Terminala Lotniskowego lotniska w Szymanach wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz budynkiem wiaty technicznej.

– Pytanie brzmi: czy rynek lotniczy otoczony jest stabilną polityką ministerstwa transportu w zakresie spraw elementarnych? Tzn. legislacji dotyczącej implementacji przepisów wspólnotowych. Tymczasem w tej sprawie opóźnienia są gigantyczne i narastające – uważa w rozmowie z naszym portalem pos. Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych, członek sejmowej komisji infrastruktury, b. minister transportu.

Poseł wskazuje także na brak krajowego programu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym – dokument obligatoryjny. Ponadto wciąż nic nie wiadomo na temat rekomendacji po wykonaniu studium wykonalności dla centralnego lotniska w naszym kraju (mającego powstać pomiędzy Warszawą i Łodzią).

– Miałoby ono ogromny wpływ na rozwój polskiego rynku lotniczego, nawet, gdyby zakładać scenariusz budowy tej inwestycji dopiero po 2020 roku – stwierdza dalej Polaczek. – Choć byłoby to lotnisko dedykowane dla partnerstwa publiczno-prywatnego.

Natomiast polityka władz regionalnych, dotycząca budowy nowych lotnisk regionalnych, takich, jak w Szymanach, niejednokrotnie stanowi wyraz nie tylko ich ambicji, ale i poczucia „mocarstwowości”.

Zdaniem b. ministra transportu lotnisko to jest wyjątkowo źle skomunikowane w układzie drogowym. A przy tym nic nie słychać o budowie szybkiego połączenia kolejowego z Olsztyna do Szyman.

– W końcu potencjalni pasażerowie – z Mazur i północno-wschodniej Polski, mający korzystać z tego lotniska – muszą jakoś do niego dojechać – zauważa Polaczek.

– Na dokładną analizę, na ile lotnisko w Szymanach – podobnie jak inne tego typu obiekty powstałe niedawno: w Gdyni i Radomiu – są właściwie wykorzystywane i faktycznie potrzebne przyjdzie poczekać przez jakiś czas, od momentu ich uruchomienia – kończy poseł.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Strajk we Francji. Odwołano 40 procent lotów

Na skutek strajku we Francji odwołano około 40 procent paryskich lotów. Dyrektor Ryanair określił je jako niedopuszczalne. Pierwszego dnia, w...

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Udostępnij:

Facebook X X X