Polska chce przekazać nowy cel unijny redukcji emisji CO2 do konsultacji społecznych

6 lutego 2024, 17:30 Alert

Polska jest gotowa do debaty o celu redukcji emisji CO2 o 90 procent do 2040 roku zaproponowanym szóstego lutego przez Komisję Europejską. Zamierza skierować ten postulat do konsultacji społecznych.

Urszula Zielińska i Krzysztof Bolesta. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Urszula Zielińska i Krzysztof Bolesta. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

– Dziś Komisja Europejska wydała komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego na rok 2040. Ten komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Dokument ten nie oznacza konieczności realizacji żadnych nowych celów na rok 2040 – zastrzegła wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. – Ten komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Dokument ten nie oznacza konieczności realizacji żadnych nowych celów na rok 2040.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję ustanowienia nowego celu polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która zmierza do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Proponuje, aby dekadę wcześniej osiągnąć redukcję w wysokości 90 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku. To cel unijny do podziału na krajowe. Komisja inicjuje debatę na ten temat z uczestnictwem pozostałych instytucji unijnych: Rady Unii Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego.

– Jako kraj członkowski aktualnie koncentrujemy się na realizacji już przyjętych zobowiązań klimatycznych. Cel redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W odpowiedzi na dzisiejszy komunikat Komisji będziemy analizować i konsultować publicznie polskie stanowisko w tej sprawie. Będą to rzetelne i szerokie konsultacje społeczne – zapewniła minister Zielińska.

Komisja nie oczekuje, że państwa członkowskie będą się deklarować co do swoich celów w tej chwili. Dzisiaj jest to komunikat, informujący jak może wyglądać krok pośredni, pomiędzy rokiem 30′ a 50′. Patrząc na procedury unijne pierwsze propozycje legislacyjne na ten temat przypadną na polską prezydencję w Unii – powiedział wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.

– W odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej, Polska będzie podnosić potrzeby wzmocnienia polskiej i europejskiej gospodarki oraz walki z ubóstwem energetycznym. Rząd kierować się będzie wyważonym interesem społecznym, z uwzględnieniem naszego puntu wyjścia i rozłożenia kosztów adekwatnie do możliwości Polski względem pozostałych państw członkowskich UE. Oficjalne stanowisko Polski co do propozycji celu na 2040 roku zostanie wypracowane w toku analiz i konsultacji – komunikuje resort klimatu.

Wojciech Jakóbik

Zielińska: Przygotujemy plan finansowania atomu w Polsce (ROZMOWA)