Zarobki w górnictwie jednak rosną

12 sierpnia 2019, 08:45 Alert
Górnictwo

Do sprawy wynagrodzeń górników wraca „Rzeczpospolita” odnosząc się do ubiegłotygodniowych publikacji na ten temat. Dziennik zwraca uwagę, że w czerwcu rzeczywiście zarobki w górnictwie spadły, ale biorąc pod uwagę całe półrocze sytuacja wygląda inaczej.

Ile zarabiają polscy górnicy?

Jak poinformował 7 sierpnia portal money.pl. w artykule „Mapa zarobków w Polsce” powołując się na dane GUS, zarobki w górnictwie w czerwcu 2019 roku były o 16 proc. niższe niż analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Jednak jak zwraca uwagę „Rz” analizując kwestię zarobków górników szerzej, sytuacja wygląda inaczej, gdyż w całym pierwszym półroczu zarobki w branży wzrosły według danych GUS o 7 proc., a w okresie styczeń kwiecień były wyższe o 15 proc. proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Cytowana przez „Rzeczpospolitą” Ewa Rutniewska z Głównego Urzędu Statystycznego zwraca uwagę, że w branży mogą występować skoki wynagrodzenia ze względu na rozmaite dodatkowe świadczenia. Jak dodała, być może zobaczymy to już w danych za lipiec, kiedy to w kilku dużych firmach z branży górniczej uruchamiano dodatkowe środki na nadzwyczajne wypłaty.

Według dziennika z oceną sytuacji płacowej w górnictwie warto poczekać do jesieni, kiedy to GUS ma opublikować, cykliczne powstające co dwa lata badanie „Struktura wynagrodzeń według zawodów”.

Rzeczpospolita

Ile zarabiają górnicy w Polsce?