GUS: Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 procent

30 września 2022, 12:30 Alert

– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szacunku we wrześniu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 17,2 procent, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 procent – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja przyspiesza

Przyśpieszenie inflacji we wrześniu oznacza między innymi, że wskaźnik CPI w Polsce rośnie nieprzerwanie od czerwca 2021 roku. Ten rachunek zawiera wyłączenie spadek wskaźnika w lutym bieżącego roku, który spowodowany był wprowadzeniem tarcz antyinflacyjnych.

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 roku. GUS

Źródło danych GUS

Kierując się dzisiejszym odczytem inflacji, członkowie Rady Polityki Pieniężnej będą opierać swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Główną przyczyną przedstawionego wyniku inflacji są czynniki zewnętrzne, a w szczególności trwająca wojna w Ukrainie. Jeszcze w sierpniu wskaźnik CPI był na poziomie 16,1 procent i miał to być najwyższy odczyt w tym roku. Szacunkowe dane za wrzesień pokazują, że inflacja wyniosła 17,2 procent.

Na początku tygodnia ekonomiści banku Pekao wskazywali, że wciąż rosły ceny żywności oraz nośników energii. – Zakładamy, że do końca roku inflacja ustabilizuje się przy dzisiejszych poziomach. Wskaźnik CPI będzie trochę mniej podbijany przez ceny paliw i trochę mocniej przez drożejącą żywność i inflację bazową. Na przyszły rok zakładaliśmy, że inflacja wyniesie średnio 13 procent, ze szczytem w okolicy 20 procent na początku roku. Wygląda jednak na to, że inflacja może być nieco niższa, biorąc pod uwagę zapowiadane mechanizmy obniżające koszty energii dla gospodarstw domowych – powiedział główny ekonomista BNP Paribas, Michał Dybuła.

Główny Urząd Statystyczny/Strefa Inwestorów/Wojciech Gryczka

GUS pokazał jak inflacja rośnie rekordowo przez kryzys energetyczny