AlertBezpieczeństwoEnergetykaOZERopa

Polska i Niemcy o transformacji z miliardem euro za surowce i trollami Rosji w tle

Urszula Zielińska w Berlinie. Fot. Wojciech Jakóbik.

Urszula Zielińska w Berlinie. Fot. Wojciech Jakóbik.

Rozmowy o współpracy Polski i Niemiec przy transformacji energetycznej ruszają po raz kolejny z luką pozwalającą Rosji zarobić miliard euro na sprzedaży surowców do Unii i trollami zwalczającymi politykę klimatyczną.

Rusza druga edycja Polsko-Niemieckiego Forum Transformacji Energetycznej w ramach Polsko-Niemieckiej Platformy Energetycznej. Po pierwszej w Warszawie, kolejna odbywa się w Berlinie. Politycy oraz biznes z tych obu krajów rozmawiają o współpracy w energetyce.

– Transformacja energetyczna Europy ma być siłą napędową silnej i odpornej gospodarczo Europy – oceniła Jennifer Morgan specjalna przedstawiciel do spraw polityki klimatycznej i sekretarz stanu ministerstwa spraw zagranicznych. – Po obu stronach Odry należy jeszcze szybciej rozwijać źródła odnawialne, aby zapewnić konkurencyjność przemysłu, ale infrastruktura energetyczna musi za tym nadążać – przyznała minister. – Prawie 40 procent emisji CO2 w Niemczech pochodzi z ciepłownictwa. Potrzebujemy postępów w tym zakresie, ale ciepło musi być w cenie akceptowalnej dla społeczeństwa. To także duże wyzwanie w Polsce. Projekt współpracy z Goerlitz i Zgorzelca odejścia od węgla razem to przykład, że możemy współpracować w tym zakresie – dodała minister, odnosząc się do planu osiągnięcia wspólnie neutralności klimatycznej obu wspomnianych miast dzięki dekarbonizacji ciepłownictwa.

Polska ma mieć 300 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z transformacją do 2050 roku. Morskie farmy wiatrowe mają dać w Polsce 70 tysięcy miejsc pracy. Ta zmiana musi być jednak odpowiedzialna społecznie i dawać perspektywy jak największej grupie ludzi – przyznała Morgan. Przyznała, że ten proces jest bardziej zaawansowany w Niemczech i jest wspierany w regionach pogórniczych.

Dołożę wszelkich starań, abyśmy kontynuowali to forum i kolejne takie spotkania – powiedziała Urszula Zielińska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska. – Współpraca z Niemcami jest dla mnie absolutnie naturalna i niezwykle ważna. W dzisiejszych warunkach geopolitycznych jest kluczowa. Sytuacja Europy jest dziś trudna. Agresja Rosji pełnej skali na Ukrainie trwa trzeci rok, a sytuacja Ukrainy jest coraz trudniejsza, a chwilami zdaje się być dramatyczna.

– Sytuacja na Bliskim Wschodzie się pogarsza, a Chiny i Rosja zacieśniają współpracę. Rosja poszukuje surowców w Arktyce a sześć dni temu zapowiedziała poszukiwania na złożach, do których roszczą sobie prawa Brytyjczycy – ostrzegła Urszula Zielińska.

– Unia Europejska kupiła 35 mln baryłek paliwa pochodzącego przynajmniej częściowo z Rosji. Było to możliwe dzięki luce prawnej, która pomimo zakazu importu rosyjskiej ropy pozwala ją dalej kupować pod warunkiem, że zostanie przetworzona w innym kraju niż Rosja. Rezultatem jest stały napływ rosyjskiego paliwa do Unii przez Indie czy Turcję. Tylko w zeszłym roku przekazaliśmy jako Unia na Kreml około jednego miliarda euro – wyliczała Urszula Zielińska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska RP w Berlinie.

– W tych okolicznościach geopolitycznych unijna polityka klimatyczna i odejście od paliw kopalnych niezależnie od Rosji i innych krajów niedemokratycznych nabiera nowego wymiaru. Budowa naszych zielonych źródeł energii i rozproszonej infrastruktury, której nie można zaatakować to kwestia bezpieczeństwa klimatycznego oraz militarnego. Jest też niezbędna dla bezpieczeństwa Ukrainy i całej europejskiej rodziny. Rosja już w 2019 roku w doktrynie energetycznej wpisała politykę klimatyczną Unii Europejskiej jako jedno z największych zagrożeń. Dlatego Kreml zwalcza politykę klimatyczną z użyciem farm trolli – ostrzegła Zielińska. – W Polsce co najmniej od wyborów 15 października 2023 roku kurs na transformację energetyczną nigdy nie był jaśniejszy i zgodny – dodała.

– Chiny inwestują dziś w zieloną energię więcej niż USA i Europa więcej. To one narzucają dziś tempo rozwoju nowych, zielonych technologii. Musimy przyspieszyć, aby wzmocnić naszą konkurencyjność wobec rynku, które mają inne regulacje i ostatnio są szybsze od nas – powiedziała Zielińska.

Polsko-Niemieckie Forum Transformacji Energetycznej odbywa się co roku. Pierwsza edycja odbyła się w Warszawie. Druga ruszyła 17 maja w Berlinie.

Wojciech Jakóbik

Zielińska: Nie będzie kolejnych inwestycji gazowych w PEP2040


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X