Polska zakończyła negocjacje Krajowego Planu Odbudowy z Brukselą. Zgoda w lipcu?

23 lipca 2021, 06:30 Alert
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało o zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską dotyczących Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na poziomie operacyjnym.

Koniec operacyjnych negocjacji

– Od maja dyskutowaliśmy z Komisją Europejską o ostatecznym kształtem poszczególnych kamieni milowych oraz wskaźników. Czekamy na zakończenie działań ze strony KE. Liczymy, że polskie KPO, zostanie zaakceptowane jeszcze w lipcu – powiedział Waldemar Buda, wiceminister MFIPR, który prowadził negocjacje z KE.

Jak zaznacza wiceszef w MFiPR polski rząd mierzył się, z jednej strony z restrykcyjnymi wymogami KE odnośnie kamieni milowych i wskaźników KPO, a z drugiej musiał zapewnić możliwość sprawnej realizacji reform i inwestycji wskazanych w dokumencie.

– W drodze negocjacji, KE zaakceptowała wskaźnik w postaci zobowiązania do rozbudowy mocy wytwórczych w zakresie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej na lądzie do 23,5 GW do drugiego kwartału 2026 roku. Jest to poziom znacznie ambitniejszy niż w Krajowym Programie na rzecz Energii i Klimatu – dodał Buda.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej/Mariusz Marszałkowski

WiseEuropa: Czy Polska gra z Europą w zielone?