Zastąpić oba Nord Stream wiatrakami. Polska łączy siły z sąsiadami na Bałtyku

30 sierpnia 2022, 16:00 Alert

Polska, Finlandia, Estonia, Litwa i Łotwa deklarują, że będą razem rozwijać morskie farmy wiatrowe. Wspólne projekty pozwolą ograniczyć koszty, by zapewnić efektywniej energię ze źródeł odnawialnych.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Pixabay

– Nasze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych skończy się wyłącznie wtedy, jeśli zainwestujemy ogromne pieniądze w energetykę odnawialną, w energię czystą i tanią. Potrzebujemy jej dużo i już – mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Bornholmie podczas konferencji poświęconej morskim farmom wiatrowym.

Szefowa Komisja Europejska chce zapewnić 2150 GW odnawialnych źródeł energii w 2030 roku. Państwa regionu chcą mieć 20 GW morskich farm wiatrowych do 2030 roku, które zapewnią dostawy w różnych kierunkach dzięki połączeniom elektroenergetycznym. – Komisja będzie wspierać tę pracę w każdy możliwy sposób: poprzez finansowanie i licencjonowanie – mówiła w odniesieniu do połączeń elektroenergetycznych na Bałtyku. – Ta współpraca powinna zintegrować państwa bałtyckie z resztą Europy do 2025 roku – powiedziała o synchronizacji Litwy, Łotwy i Estonii przez Polskę.

– Projekty hybrydowe łączące offshore z kilkoma państwami naraz ograniczą koszty o 10 procent – powiedziała von der Leyen.

– Rosja osnuła nas w uzależnienie energetyczne niczym wielki pająk. Wiele krajów ma teraz problem z wyplątaniem się z tej śmiertelnej pułapki. Inwazja Rosji na Ukrainę nie jest jedyną operacją prowadzoną przez Kreml. On prowadzi wojnę energetyczną i gazową od lat – mówił premier RP Mateusz Morawiecki. – Rosja używa energetyki jako broń. Bezpieczeństwo energetyczne jest ważniejsze niż transformacja. Nie ma transformacji bez bezpieczeństwa – powiedział. – Ceną „taniego gazu z Rosji” jest dziś krew Ukraińców – dodał. – Blokowanie Bałtyku rosyjskimi gazociągami były błędem. Teraz to wiemy, lepiej późno niż wcale. Musimy zastąpić dwa Nord Stream zielonymi projektami. Morze Bałtyckie powinno stać się polem współpracy i inwestycji w offshore.

Morawiecki przypomniał, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO czyni z Bałtyku niemalże morze wewnętrzne Sojuszu. Polska ma własne plany w odniesieniu do morskich farm wiatrowych. – Do 2030 roku chcemy wytwarzać 13 procent energii z offshore, a do 2040 roku już 20 procent. Przyspieszenie dywersyfikacji jest dla nas kluczowe – powiedział premier RP.

Wojciech Jakóbik

Gawłowski: Polska może nie mieć żadnego portu instalacyjnego offshore na czas