Polska nie rezygnuje z własnego samochodu elektrycznego i będzie konsolidować energetykę

15 czerwca 2020, 06:00 Alert

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował, że prace nad polskim samochodem elektrycznym będą trwać i zbliża się konsolidacja sektora energetycznego.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

Sasin zapewnił, że fabryka polskich samochodów elektrycznych może nadal powstać. – Nie wycofujemy się, jesteśmy od strony technologicznej przygotowani, żeby uruchomić produkcję, mamy bardzo udane prototypy, jest pomysł na finansowanie, wiem, jak z udziałem spółek Skarbu Państwa możemy taką fabrykę zbudować i taką produkcję uruchomić – zapewnił minister cytowany przez Polską Agencję Prasową. Zaznaczył jednak, że projektanci polskiego samochodu elektrycznego muszą wziąć pod uwagę, „czy dziś, przy tak wielkiej konkurencji, jaką dla nowej polskiej marki byłyby koncerny zagraniczne, będziemy w stanie skutecznie ten produkt sprzedać”.

Wicepremier odniósł się także do planu konsolidacji sektora energetycznego przygotowywanego przez rząd. – Konsolidacja będzie służyć lepszemu zarządzaniu i budować potęgę tych firm, oraz możliwość konkurowania na rynkach polskich i zagranicznych z podmiotami zagranicznymi – wytłumaczył podczas XV Zjazdu Klubów Gazety Polskiej.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rezerwa węglowa i rachunek za transformację energetyczną