AlertCiepłownictwoEnergetykaOZE

Wystartowały prace nad odwiertem geotermalnym w Otwocku

Geotermia

Geotermia. Źródło: Wikipedia

Rozpoczęły się prace nad odwiertem geotermalnym w Otwocku. Według szacunków, ciepłownia na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła.

Rozpoczęło się wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 m przy otwockim parku miejskim. Celem jest ustalenie zasobów wód termalnych i ocena możliwości tego miejsca, która będzie możliwa po wykonaniu odwiertu rozpoznawczego, przeprowadzeniu badań geofizycznych, a następnie badań hydrogeologicznych i laboratoryjnych.

Ministerstwo klimatu i środowiska zaznacza, że kilkuletnie badania i analizy geologiczne potwierdziły, iż Polska ma ogromny potencjał geotermalny, który obejmuje niemal połowę obszaru kraju. W przypadku Otwocka szacuje się, że wybudowana tutaj ciepłownia geotermalna na bazie uzyskanych przypływów wód termalnych pozwoli uzyskać ok. 4,21 MW ciepła (przy schłodzeniu wody termalnej do 20 stopni Celsjusza). Realizacja inwestycji otrzymała wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – czytamy w komunikacie ministerstwa.

– Dzisiaj na bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne patrzymy z punktu widzenia wykorzystania lokalnych źródeł energii, którymi dysponujemy. Takim lokalnym źródłem jest geotermia – mówił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podczas uroczystości otwarcia odwiertu geotermalnego w Otwocku.

– Program “Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest kierowany do tych gmin i jednostek samorządu terytorialnego na terenie naszego kraju, w których praktycznie mamy pewność uzyskania wód termalnych do celów ciepłowniczych – dodał.

Warto dodać, że w ciągu roku Państwowa Służba Geologiczna wydała na wniosek poszczególnych gmin ponad 240 opinii na temat występowania i możliwości wykorzystania wód termalnych.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Jędrzej Stachura

Ministerstwo klimatu i środowiska przedstawia mapę drogową rozwoju geotermii w Polsce


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X