AlertEnergetykaŚrodowisko

Jest termin konsultacji społecznych planu transformacji energetycznej Polski

Dokumenty. Źródło: freepik

Dokumenty. Źródło: freepik

Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska podała przybliżony termin konsultacji społecznych ostatecznej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). – Planujemy rozpocząć je pod koniec sierpnia – powiedziała w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Minister klimatu i środowiska została zapytana przez Rzeczpospolitą o termin rozpoczęcia konsultacji społecznych ostatecznej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. To dokument określający działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, wewnętrznego rynku energii, efektywności energetycznej, obniżenia emisyjności oraz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności.

– Konsultacje w tym zakresie planujemy rozpocząć pod koniec sierpnia. Warto przy tym zwrócić uwagę, że zakres zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu jest bardzo szeroki, co wpływa na czasochłonność i rozbudowany zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia we współpracy z różnymi resortami i instytucjami. Obecnie tylko 9 z 27 państw członkowskich UE przekazało krajowe plany do Komisji Europejskiej, co tylko potwierdza skalę wyzwań systemowych, z którymi mierzy się wiele państw UE – tłumaczy Paulina Hennig-Kloska na łamach Rzeczpospolitej.

– Potrzebujemy gruntownych konsultacji społecznych. Mamy dużo sygnałów z branż, które oczekują sprawnej transformacji energetycznej. Komisja Europejska widzi polskie postępy, jestem spokojna, że Komisja poczeka na dopracowany dokument – dodała minister klimatu i środowiska.

Hennig-Kloska zapowiedziała, że następnym krokiem po KPEiK będzie aktualizacja Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). Minister przewiduje, że pojawi się ona na przełomie 2024 i 2025 roku.  – Wszystkie strategiczne dokumenty muszą być ze sobą spójne. KPEiK będzie podstawą do wszystkich pozostałych dokumentów. Dlatego nie pracujemy nad nimi równorzędnie – przyznała.

Oprócz dwóch wspomnianych dokumentów, rząd planuje przedstawić również strategię neutralności klimatycznej do 2050 roku. Według słów minister klimatu ma to nastąpić “niedługo”.

Rzeczpospolita / Jędrzej Stachura

Niemcy nie chcą sankcji wobec Nord Stream 2. Rosjanie liczą na Nord Stream 3 na wodór


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

50 lat relacji UE–Chiny. Jubileusz w atmosferze napięć

Unia Europejska wyklucza chińskie firmy z przetargów na sprzęt medyczny o wartości 5 mld euro. To odpowiedź na bariery rynkowe...

Udostępnij:

Facebook X X X