Polska rozmawia z duńskim Ørsted na temat wzmocnienia ochrony infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. Duńczycy wraz z Polską Grupą Energetyczną wybudują morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku.
BiznesAlert.pl, podczas konferencji dotyczącej ochrony infrastruktury krytycznej, zapytał Annę Łukaszewską-Trzeciakowską o to, jak przebiega współpraca Polski z UE i NATO w tej kwestii. – Te rozmowy są prowadzone między członkami NATO, a w szczególności na szczycie Sojuszu w Wilnie. Rzeczywiście jest ogromna potrzeba ochrony takiej infrastruktury, a to nie jest łatwe. Trzymamy rękę na pulsie i jesteśmy świadomi zagrożenia – odpowiedziała pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Dodała, że obecnie trwają nieformalne rozmowy z Duńczykami, którzy są partnerem Polskiej Grupy Energetycznej przy budowie morskich farm wiatrowych Baltica 2 oraz Baltica 3. – Toczą się rozmowy z duńskim Ørsted, który jest współwłaścicielem tej infrastruktury, ale nie możemy ujawnić więcej szczegółów – powiedziała.
W maju 2021 roku Polska Grupa Energetyczna i Ørsted sfinalizowały umowę joint venture dla wspólnych projektów offshore w Polsce. Firmy posiadają po 50 procent udziałów w projektach Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, czyli największą inwestycję offshore w polskiej części Bałtyku. Wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 2,5 GW. Według planów, Baltica 3 (1 GW) ma zostać uruchomiona w 2026 roku, a Baltica 2 (1,5 GW) przed 2030 rokiem.
Jędrzej Stachura