AlertEnergetykaEnergia elektrycznaRopa

Polska i Ukraina rozmawiają o szerszej współpracy przy energetyce

Flagi Polski i Ukrainy. Źródło: Freepik

Flagi Polski i Ukrainy. Źródło: Freepik

15 listopada w resorcie klimatu i środowiska odbyło się spotkanie minister Moskwy z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko, którego tematem była współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwo energetyczne.

Należy zaznaczyć, że od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku Polska udzieliła Ukrainie szerokiego wsparcia i pomogła chronić miejscową infrastrukturę krytyczną.

– Wspólnym wysiłkiem z udziałem Polski, krajów UE, USA i innych krajów udało się skoordynować pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego. Ukraiński system elektroenergetyczny został zsynchronizowany z systemem Europy kontynentalnej, a Ukraina wyszła z rosyjskiej sieci. Dzięki skoordynowanym działaniom i współpracy polskiego rządu z polskimi firmami energetycznymi udało się zapewnić Ukrainie wsparcie materialne – powiedziała minister Anna Moskwa.

Ministerstwo klimatu przypomniało, na początku czerwca 2022 roku oba kraje podpisał  memorandum o współpracy energetycznej pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Energetyki Ukrainy. Szefowie resortów omówili także możliwości dalszej współpracy obu krajów w powojennej odbudowie Ukrainy i jej systemu energetycznego, który powinien opierać się na „zielonej” i sprawiedliwej transformacji.

– Zakrojona na szeroką skalę przebudowa sektora energetycznego Ukrainy stwarza ogromne możliwości dla przedsiębiorstw do udziału w “zielonym” rozwoju ukraińskiej gospodarki. Polskie firmy są zainteresowane eksportem sprzętu, technologii, usług i know-how na Ukrainę, a także importem surowców energetycznych oraz zielonej energii i gazów odnawialnych – podkreśliła Moskwa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Jacek Perzyński

Lyppa: Polska i Ukraina mogą otworzyć razem gazowe wrota na Wschód (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X