Porozumienie nuklearne pomiędzy USA i Iranem nie powróci w najbliższym czasie. Ma to związek z dochodzeniami prowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
W piątek Biały Dom odrzucił propozycję powiązania kwestii wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem ze śledztwami prowadzonymi przez MAEA. Obecnie toczy się dyskusja na temat wznowienia wspólnego kompleksowego planu działania w sprawie irańskiego programu jądrowego (JCPOA).
– Nie powinno być żadnych warunków między ponownym wdrożeniem JCPOA a dochodzeniami związanymi z prawnymi zobowiązaniami Iranu wynikającymi z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Irańczycy od lat twierdzą, że nie mają ambicji nuklearnych. Jean-Pierre nawiązała jednak do śledztw prowadzonych przez MAEA w sprawie śladów uranu znalezionych w trzech niezadeklarowanych miejscach w Iranie. Rozwiązanie dochodzeń ma kluczowe znaczenie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), która stara się zapewnić, aby strony układu nie wykorzystywały potajemnie materiałów jądrowych do produkcji broni. Warto dodać, że w sierpniu 2022 roku rzeczniczka Białego Domu potwierdziła informację, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu.
Porozumienie nuklearne zakłada, że Iran zrezygnuje z dążenia do produkcji broni jądrowej i wzbogacania uranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych i inwestycje firm zachodnich. Wcześniejsze porozumienie zawarte w 2015 roku zostało anulowane przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.
Reuters/Jędrzej Stachura
Kociszewski: Na porozumieniu nuklearnym Iranu i USA zależy najbardziej Europejczykom (ROZMOWA)