AlertAtomBezpieczeństwoEnergetyka

USA na razie nie chcą powrotu porozumienia nuklearnego

Kopalnia uranu. Źródło: Wikicommons

Kopalnia uranu. Źródło: Wikicommons

Porozumienie nuklearne pomiędzy USA i Iranem nie powróci w najbliższym czasie. Ma to związek z dochodzeniami prowadzonymi przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

W piątek Biały Dom odrzucił propozycję powiązania kwestii wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem ze śledztwami prowadzonymi przez MAEA. Obecnie toczy się dyskusja na temat wznowienia wspólnego kompleksowego planu działania w sprawie irańskiego programu jądrowego (JCPOA).

– Nie powinno być żadnych warunków między ponownym wdrożeniem JCPOA a dochodzeniami związanymi z prawnymi zobowiązaniami Iranu wynikającymi z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Irańczycy od lat twierdzą, że nie mają ambicji nuklearnych. Jean-Pierre nawiązała jednak do śledztw prowadzonych przez MAEA w sprawie śladów uranu znalezionych w trzech niezadeklarowanych miejscach w Iranie. Rozwiązanie dochodzeń ma kluczowe znaczenie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), która stara się zapewnić, aby strony układu nie wykorzystywały potajemnie materiałów jądrowych do produkcji broni. Warto dodać, że w sierpniu 2022 roku rzeczniczka Białego Domu potwierdziła informację, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu.

Porozumienie nuklearne zakłada, że Iran zrezygnuje z dążenia do produkcji broni jądrowej i wzbogacania uranu w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych i inwestycje firm zachodnich. Wcześniejsze porozumienie zawarte w 2015 roku zostało anulowane przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Reuters/Jędrzej Stachura

Kociszewski: Na porozumieniu nuklearnym Iranu i USA zależy najbardziej Europejczykom (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X