Pracownicy Elektrowni Dolna Odra zostali zatrzymani przez CBA

8 grudnia 2016, 14:30 Alert
cba
fot. CBA

Szczecińscy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób podejrzewanych o korupcję menedżerską przy remontach i modernizacji w Zespole Elektrowni Dolna Odra – dowiedziała się PAP w czwartek.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że zatrzymani to kierownik, trzej inspektorzy i biznesmen, a postępowanie dotyczy mienia wielkiej wartości – Dolna Odra przeznacza rocznie 50-70 mln zł na remonty. „W latach 2007-13 było to ok. 700 mln zł” – poinformował.

„Sprawa dotyczy tzw. korupcji – menadżerskiej – i przyjmowania korzyści w zamian za ustalenie sposobu wyłonienia wykonawcy, realizacji procedur jego wyłonienia, nadzór nad przebiegiem i końcowy odbiór robót” – powiedział Kaczorek. Korzyści majątkowe miały przyjmować osoby zatrudnione w PGE GiEK SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie – podał.

Postępowanie prowadzi szczecińska delegatura CBA wraz z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie. Zatrzymani usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień, niedopełnienia obowiązków, fałszowania dokumentów i korupcji menadżerskiej.

Kaczorek podał, że do zatrzymań doszło w tym tygodniu, ale nie chciał udzielać innych informacji, ponieważ trwają czynności śledcze w szczecińskiej prokuraturze. Przypomniał, że już wcześniej – w czerwcu – szczecińscy agenci CBA zabezpieczyli nośniki danych i dokumentację w blisko 40 miejscach: biurach i mieszkaniach osób związanych z realizacją remontów i inwestycji w Elektrowni Dolna Odra.

W czerwcu PAP informowała, że agenci CBA przeszukiwali Elektrownię Dolna Odra i 35 innych miejsc – biura i mieszkania. Zabezpieczali nośniki danych i dokumentację stanowiącą dowody w sprawie tzw. korupcji menadżerskiej. Prokuratura podała wtedy, że śledztwo zostało wszczęte w kwietniu, a do nieprawidłowości doszło podczas wyłaniania wykonawców na realizowane przez Dolną Odrę inwestycje i podczas ich realizacji.

Polska Agencja Prasowa