Premier Ewa Kopacz: Wszyscy witając nowego prezydenta, życzymy mu sukcesu

7 sierpnia 2015, 09:00 Infrastruktura

Szefowa rządu w środowym wystąpieniu podziękowała prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za 5 lat pracy dla Polski. Jednocześnie zapewniła o gotowości współpracy z nowym prezydentem Andrzejem Dudą.

Jutro prezydent Andrzej Duda rozpocznie swoje urzędowanie. W imieniu mojego rządu, chciałabym podziękować prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za 5 lat pracy dla Polski.

Za budowanie naszej pozycji w Europie i świecie. Tę prezydenturę wyznaczało dążenie do kompromisu w kraju, szacunek dla każdego poglądu i każdej opcji. W polityce zagranicznej zdolność do kompromisu, ale i umiejętność skutecznej obrony polskich interesów. Prezydent Komorowski był skuteczny. Nie szukał wrogów, bo wiedział, że integracja europejska jest racją stanu naszej ojczyzny.

W Polsce jest bardzo wiele problemów, ale przecież bardzo dużo udało nam się osiągnąć. Potrafiliśmy dobrze wykorzystać środki z Unii Europejskiej, potrafiliśmy lepiej niż inni zmierzyć się z ogólnoświatowym kryzysem, potrafiliśmy wzmocnić naszą armię, potrafiliśmy wreszcie uniknąć losu krajów, którym przyszło płacić straszną cenę za nieodpowiedzialne obietnice składane przez polityków. W tym wszystkim jest również zasługa Bronisława Komorowskiego i jeszcze raz ustępującemu prezydentowi chciałabym za to wszystko bardzo serdecznie podziękować.

Jutro, z woli wyborców najwyższy urząd, prezydenta Rzeczypospolitej obejmie pan prezydent Andrzej Duda. Wszyscy, witając nowego prezydenta, życzymy mu sukcesu. Jego sukces będzie przecież sukcesem całej Polski. Nowy prezydent jest głową naszego wspólnego państwa i wszystkich jego obywateli. Zarówno tych, którzy na niego głosowali, jak i tych, którzy poparli jego konkurentów.

W imieniu rządu Rzeczypospolitej chcę zapewnić, że jesteśmy gotowi na współpracę z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Jesteśmy przekonani, że choć możemy różnić się politycznie, podzielamy te same wartości, które określają dziś polski patriotyzm: dumę z Polski, zarówno z jej historii, jak i jej ostatnich osiągnięć, poparcie dla integracji europejskiej, szacunek dla wolności i demokracji. Gratulując nowemu panu prezydentowi, chciałabym go także poprosić, by korzystając ze swych konstytucyjnych uprawnień zwołał Radę Gabinetową, podczas której będziemy mogli przedstawić zamierzenia rządu na najbliższe miesiące, a także porozmawiać o najważniejszych dla Polski sprawach. Współpraca rządu z prezydentem i prezydenta z rządem jest tym, czego oczekują od nas Polacy, czego wymaga od nas konstytucja.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów