AlertEnergetykaMotoryzacjaŚrodowisko

Producenci ciężarówek stawiają na wodór, aby przedłużyć żywotność silników spalinowych

Niektórzy z największych producentów ciężarówek na świecie, w tym Volvo i MAN, przerabiają silniki spalinowe, aby mogły działać na niskoemisyjnym wodorze zamiast zanieczyszczającego środowisko diesla. Jest to szybsze i tańsze rozwiązanie ich wyzwań związanych z przejściem na czystą energię, które może dać technologii spalinowej nowe życie.

Globalny przemysł produkcji ciężarówek stoi przed skomplikowanym zadaniem osiągnięcia zerowej emisji. Akumulatory elektryczne są zbyt ciężkie do operacji dalekobieżnych i długo się ładują. Wykorzystanie ogniw paliwowych wodorowych do generowania energii elektrycznej zmniejsza wagę i zwiększa zasięg ciężarówek, ale przejście na tę technologię jest kosztowne, ponieważ firmy muszą zaprojektować nowe systemy ciężarówek.

Dlatego producenci ciężarówek i ich dostawcy skupili się na rozwijaniu silników spalinowych napędzanych wodorem jako szybszego, tańszego rozwiązania, które może opierać się na istniejących liniach produkcyjnych, które od lat są kluczowym motorem gospodarczym w krajach takich jak Niemcy, powiedzieli Reuterowi przedstawiciele głównych marek ciężarówek i ich dostawców.

Obawy o to, co stanie się z tysiącami miejsc pracy w zakładach produkujących silniki, rosną, gdy producenci ciężarówek przechodzą na opcje akumulatorowe i ogniwa paliwowe.

W swoim pierwszym projekcie pilotażowym MAN dostarczy około 200 ciężarówek z silnikami napędzanymi wodorem europejskim klientom w przyszłym roku do testowania w ich flotach, co jest kluczowym krokiem w drodze do masowej produkcji.

Producenci ciężarówek nadal inwestują w rozwój ogniw paliwowych wodorowych, ponieważ uważają, że obie technologie mogą istnieć obok siebie dla różnych typów pojazdów i zastosowań.

Szwedzki producent ciężarówek Volvo AB, który twierdzi, że również będzie miał ciężarówki z ogniwami paliwowymi wodorowymi “dostępne komercyjnie w drugiej połowie tej dekady”, planuje testy modeli silników spalinowych na wodór zaczynające się w 2026 roku.

Reuters / Mateusz Gibała

Rosjanie będą testować górnicze wywrotki wodorowe


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X