Zyska: Produkcja biometanu i biogazu w Polsce może zasypać lukę po gazie rosyjskim

2 grudnia 2022, 11:00 Energetyka

– Lukę po gazie rosyjskim może zastąpić nie tylko surowiec pozyskiwany z dowolnego miejsca na ziemi, dostarczany do gazoportu, czy też rurociągami, ale również biogaz i biometan produkowany w Polsce – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

Pierwszego grudnia 2022 roku odbyła się konferencja „Biogaz i biometan w polskiej transformacji energetyczno-gazowej” w Warszawie. Wiceminister Zyska podkreślił, że działania rządu to konsekwentnie realizowana polityka uniezależniania Polski od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jego zdaniem, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, Polsce nie grozi niedobór gazu.

– Lukę po gazie rosyjskim może zastąpić nie tylko surowiec pozyskiwany z dowolnego miejsca na ziemi, dostarczany do gazoportu, czy też rurociągami, ale również biogaz i biometan produkowany w Polsce – wyjaśnił.

– Doświadczenie krajów, w których branża biometanu rozwija się najszybciej, wskazują, że ten sektor przynosi gospodarce szereg korzyści. Chcemy zagospodarować potencjał biogazu i biometanu. To wielka szansa na sukces polskiej transformacji energetycznej – powiedział Zyska podczas konferencji.

Opracował Jędrzej Stachura

Premier zapowiada ustawę dot. instalowania przez firmy własnych źródeł energii