(Rbc.ua/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Jak poinformował portal Rbc.ua, ukraiński rząd wzniósł do Rady Najwyższej projekt ustawy nr 4196 o rynku energii elektrycznej. Dokument został zarejestrowany w parlamencie z datą 10 marca.
Podczas swojego posiedzenia 2 marca ukraińska rada ministrów zatwierdziła projekt ustawy. Przedstawiając go, minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn wyraził nadzieję, że dokument zostanie przyjęty przez parlament w pierwszym czytaniu już pod koniec marca.
Warto przypomnieć, że podczas swojej lutowej wizyty w Kijowie dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopacz podkreślał, że szybkie przyjęcie ustawy o rynku energii elektrycznej i powiązanych z nią aktów wykonawczych jest kluczowe „w celu uniknięcia procedury niezgodności przeciwko Ukrainie oraz spełnienia warunków dalszej asysty makrofinansowej”. Kopacz przypomniał, że wszystkie potrzebne dokumenty legislacyjne zostały przygotowane przez Kijów i Wspólnotę Energetyczną, a teraz czekają na implementację. – Potrzebna jest odrobina stabilizacji i dobrej woli aktorów politycznych – powiedział dyrektor.
Jednakże panujący u naszych wschodnich sąsiadów kryzys polityczny może mieć przełożenie także na reformy tamtejszego sektora energetycznego. 16 lutego Rada Najwyższa nie przegłosowała wniosku o udzielenie wotum nieufności dla rządu Arsenija Jaceniuka, choć pojawiały się głosy niezadowolenia z jego pracy. Doprowadziło to do kryzysu politycznego nad Dnieprem: koalicję parlamentarną opuściła Batkiwszczyna, Samopomoc pozostawiając w niej jedynie Blok Petra Poroszenki oraz Front Ludowy.
W ostatnim czasie Kijów przyjął ustawę o rynku gazu i pracuje nad analogiczną dla rynku elektroenergetycznego. Ponadto zmienia sposób zarządzania spółkami. 5 grudnia rząd na mocy postanowienia nr 1002 zobowiązał resort energetyki do przekazania akcji Naftogazu resortowi rozwoju gospodarczego. Po jego przyjęciu ukraińska spółka może samodzielnie, bez ustalania z władzami centralnymi powoływać kierownictwo spółek Ukrgazdobyczy, Uktransnieftu oraz Uktransgazu. To element wypełniania warunków międzynarodowych funduszy inwestycyjnych w zamian za kontynuację pomocy finansowej. Ukraina zamierza także wdrożyć unijne dyrektywy gazowe i elektroenergetyczne w ramach integracji swoich sektorów z europejskim. Jednakże obecna sytuacja na ukraińskiej scenie politycznej może poddać pod wątpliwość powodzenie prowadzonych jak i planowanych reform.