Projekt sejmowy dotyczący prosumentów został odrzucony przez Senat

29 listopada 2021, 11:45 Alert
Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.
Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Sejmowy projekt nowelizacji dotyczącej prosumentów został odrzucony podczas piątkowego głosowania w Senacie. Za odrzuceniem ustawy opowiedziało się 49 senatorów, przeciw było 47. 

Senat przedstawił swoją propozycję

Senatorowie nieprzychylnie spojrzeli na propozycję odejścia od aktualnego systemu prosumenckiego, który opiera się na rozliczeniu opustowym. Obecnie prosumenci, którzy posiadają instalację o mocy do 10 kW, rozliczają się w stosunku 1 do 0,8, zaś użytkownicy większych instalacji w stosunku 1 do 0,7.

Odrzucone przepisy przewidywały praktycznie natychmiastowe przejście nowych prosumentów na rozliczenie w systemie net-billing, które będzie polegało na sprzedaży i zakupie energii elektrycznej. Sejmowy model rozliczeń sprawi, iż nieco zmniejszy się rentowność instalacji fotowoltaicznych, co nieco wydłuży okres zwrotu inwestycji.

Senat podczas ostatniego posiedzenia przegłosował własny projekt nowelizacji, który niebawem trafi do Sejmu.

Projekt senacki również zakłada zmiany w systemie rozliczeń. Został zaproponowany między innymi system rozliczeń 1 do 1, okres przejściowy oraz zwiększenie mocy instalacji dla prosumentów zbiorowych i wirtualnych do 100 kW.

Aleksander Tretyn 

Tretyn: Sejm kontra Senat, czyli walka o (elektro)prosumenta (ANALIZA)