AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Ustawa o działach podzieli energetykę między ministrów klimatu i przemysłu a rezerwy da wewnętrznym

Kancelaria Premiera. Fot. KPRM.

Kancelaria Premiera. Fot. KPRM.

Nowy rząd tworzy ministerstwo przemysłu mające rozpocząć pracę od marca 2024 roku. Podzieli się ono kompetencjami w energetyce z resortem klimatu. Co ciekawe, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma trafić do resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej dzieli kompetencje na potrzeby nowego rządu Donalda Tuska. Zmiany obejmują między innymi sektor energetyczny i paliwowy. – W ramach ustawy o działach administracji rządowej utworzony zostanie, w oparciu o dotychczasowe zadania przypisane do działów administracji rządowej:  gospodarka złożami kopalin i energia, dział administracji rządowej: gospodarka surowcami energetycznymi. Objęte nim zostaną dotychczasowe sprawy dotyczące gospodarki złożami kopalin, kwalifikacji w zakresie górnictwa oraz sprawy dotyczące surowców energetycznych, paliw, rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze, a także współpracy międzynarodowej i unijnej w zakresie surowców energetycznych, paliw i energii jądrowej wykorzystywanej na cele społeczno-gospodarcze. Obszar ten zostanie usunięty z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw energii, aby nie doprowadzić do nakładania się zadań w tym obszarze między dwoma działami – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

– Skutkiem wprowadzenia wyżej wymienionych zmian w ustawie o działach będzie także dokonanie nowelizacji szeregu ustaw ustalających kompetencje ministra właściwego do spraw energii i ich przeniesienie na ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi, z uwzględnieniem współdziałania z ministrem właściwym do spraw energii, tam gdzie jest to, z uwagi na jego zadania, uzasadnione – czytamy. Oznacza to przeniesienie kompetencji dotyczących górnictwa, surowców energetycznych i paliw z resortu klimaty do przemysłu.

– W ustawie o działach administracji rządowej wprowadzona zostanie także zmiana zakresu spraw przypisanych do działu gospodarka, dotyczących rozwoju i wykorzystaniu energetyki prosumenckiej i rozproszonej, poprzez ich wskazanie w dziale administracji rządowej klimat w ramach spraw rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co zapewni spójność realizacji zadań administracji rządowej w tym zakresie. Oznaczać to będzie także zmianę w wyżej wymienionym zakresie ustawy o odnawialnych źródłach energii – informują projektodawcy.

– Celem projektowanej ustawy jest ponadto uregulowanie kwestii kompetencji w zakresie funkcjonowania systemu rezerw strategicznych oraz nadzoru nad Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, zwanej dalej Agencją – czytamy dalej. – Proponuje się wprowadzenie zmian systemowych w ustawie z dnia 17 grudnia 2020 roku o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 294) i powierzenie ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych nadzoru nad Agencją oraz realizację wszystkich zadań związanych z funkcjonowaniem Agencji oraz zasobami rezerw strategicznych.

Ustawa zostanie przyjęta w formie projektu Rady Ministrów w pierwszym kwartale 2024 roku pod numerem UD9.

Wojciech Jakóbik

Jest pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej


Powiązane artykuły

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...
Tabliczka Białego Domu Fot. PAP/Leszek Szymański

Republikanie tną pomoc zagraniczną i dla media. Trump świętuje

Republikanie w Izbie Reprezentantów przegłosowali w piątek pakiet cięć budżetowych o wartości 9 miliardów dolarów, uderzający głównie w programy pomocy...

Udostępnij:

Facebook X X X