AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Przedłużenie życia węgla w Polsce na stole, porzucenie gazu z Rosji choćby od zaraz

PGE Elektrownia Turów. Fot. PGE

PGE Elektrownia Turów. Fot. PGE

Minister klimatu Anna Moskwa wystąpiła w Radio Puls i zapowiedziała, że Polska pracuje nad utrzymaniem na dłużej części elektrowni węglowych, ale nie zrezygnuje z zaplanowanych inwestycji w gazowe pomimo ataku Rosji na Ukrainę. Zamierza zaś porzucić dostawy gazu rosyjskiego.

Do 2049 roku jest jeszcze wiele lat, w których nasze kopalnie będą działały. Węgiel nadal będzie podstawą gospodarki i energetyki – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Elementem bezpieczeństwa jest dywersyfikacja, uniezależnienie się od monopolisty, czyli Rosji.

– Nasze plany wygaszania i tak były trudno akceptowalne o ile nie nieakceptowalne przez Komisję Europejską. Pracujemy wewnętrznie nad aktualizacją naszej polityki energetycznej i wszelkich dokumentów związanych z tą tematyką. Przyglądamy się kopalniom i poszczególnym blokom energetycznym, planowanym modernizacjom. Wariant ewentualnego przedłużenia niektórych bloków jest na stole – powiedziała minister.

– Bloki gazowe, które planujemy budować, oparte są o źródła dostaw gazu, które mamy już zaplanowane. Mamy już terminal LNG – powiedziała minister Moskwa. – Mamy połączenie Polska-Litwa, Polska-Słowacja, terminal w Gdańsku – wyliczała dalej. – Planując te inwestycje robiliśmy to w oparciu o infrastrukturę, która już jest albo zaraz będzie gotowa.

– W styczniu w Gazociągu Jamalskim nie płynęło nic, teraz pojawiają się niewielkie ilości. Już dzisiaj z magazynami zapełnionymi w 60 procentach jesteśmy gotowi do niezależności bez jakiegokolwiek naruszenia naszego bezpieczeństwa – podsumowała Anna Moskwa.

Radio Plus/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X