24 stycznia 2022 roku odbyła się wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. Ich zdaniem, agresja Rosji wobec Ukrainy będzie się wiązać z dotkliwymi kosztami.
Administracja prezydenta Bidena podała, że wirtualne spotkanie rozpoczęło się po godz. 21.00 i trwało do 22.25 (czasu polskiego). Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przed spotkaniem mówiła, że narada będzie częścią ustalania planów na wypadek wznowienia agresji przez Rosję.
Joe Biden ocenił, że podczas poniedziałkowej wideokonferencji panowała jednomyślność, a rozmowy były owocne.
Andrzej Duda stwierdził, że rozmowa dotyczyła nie tylko kryzysu wokół Ukrainy, ale też szerszych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa europejskiego, w tym bezpieczeństwa energetycznego i dostaw gazu w obliczu zagrożenia konfliktem.
Podkreślił jedność NATO oraz zaznaczył, że nic na razie wyraźnie nie wskazuje, by istniało zagrożenie bezpieczeństwa Polski.
Do niezapowiadanej wcześniej telekonferencji doszło niedługo po tym, jak Kwatera Główna NATO ogłosiła wysłanie przez państwa członkowskie dodatkowych sił, samolotów i okrętów na wschodnią flankę, zaś Pentagon ogłosił postawienie 8,5 tys. żołnierzy w stan podwyższonej gotowości, by mogli być w razie potrzeby szybciej wysłani do Europy.
Resort obrony zasugerował też, że USA mogą wkrótce wysłać do państw wschodniej flanki dodatkowe siły. Rzecznik ministerstwa John Kirby oświadczył, że trwają na ten temat konsultacje z sojusznikami, a Waszyngton jest gotowy do wzmocnienia swojej obecności, jeśli sojusznicy uznają, że tego potrzebują.
Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura
USA mogą wysłać do pięciu tysięcy żołnierzy do Polski i krajów bałtyckich wobec groźby wojny