PSE odpiera zarzuty Estończyków. Nocą wyłącza LitPol Link dla bezpieczeństwa

10 czerwca 2016, 11:45 Energia elektryczna

(Polskie Sieci Elektroenergetyczne/BiznesAlert.pl)
PSE ustosunkowało się do zarzutów wysuwanych przez estońską spółkę Eesti Energia dotyczących wyłączania w godzinach nocnych linii pomiędzy Litwą a Polską (Litpol Link). Polski OSP zwraca uwagę, że udostępniane zdolności przesyłowych na połączeniu z Litwą, podobnie jak w przypadku każdego połączenia międzysystemowego, muszą uwzględniać ograniczenia techniczne pracy połączonych systemów elektroenergetycznych.

Jak informował 9 czerwca BiznesAlert.pl prezes Eesti Energia Hando Sutter oskarżył PSE o narusza swoje wcześniejszych zobowiązań wynikających z przesyłu energii elektrycznej przez połączenie LitPol Link.

Jak informuje spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zgodnie z przepisami prawa europejskiego i polskiego, uczestnikom rynku udostępnia się maksymalne zdolności połączeń międzysystemowych przy zachowaniu standardów bezpiecznej pracy systemów elektroenergetycznych.

PSE tłumaczy, że właśnie ze względu na wymagania techniczne, a przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo całego systemu elektroenergetycznego, zmuszone jest wprowadzać ograniczenia w godzinach nocnych, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najniższe. Zbyt duży napływ energii do polskiego systemu wymusiłby konieczność częstego wyłączania elektrowni, a następnie ich uruchamiania. Codzienne wyłączanie i uruchamianie bloków energetycznych mogłoby prowadzić do licznych awarii, a w najgorszym scenariuszu do wycofywania jednostek wytwórczych.

Przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, tego typu sytuacje mogłyby zagrozić bezpieczeństwu KSE i istotnie ograniczyć ciągłość dostaw.

PSE zwraca uwagę, że sytuacja z sierpnia ub. roku niestety pokazała, że nie jest to tylko hipoteza – wobec awarii kilku jednostek wytwórczych konieczne stało się ponowne wprowadzenie ograniczeń w dostawach energii dla odbiorców.

Jednocześnie PSE wyjaśnia, że sytuację mogłaby w znaczący sposób poprawić lepsza koordynacja procesów wyznaczania i alokacji zdolności przesyłowych. Obecnie rynek europejski, niestety jest niedoskonały. Jako neutralny wobec wszystkich wytwórców operator sieci elektroenergetycznej, PSE (podobnie jak większość europejskich operatorów systemów przesyłowych) od dłuższego czasu postulują wprowadzenie nowych zasad alokacji i jak najszybsze wdrożenie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej takiej metody łączenia rynków krajowych, która uwzględnienia rzeczywiste rozpływy energii w sieci, tzw. Flow-Based Market Coupling.

OSP wskazuje, że te rozwiązania nie zyskują niestety na razie poparcia wśród dominujących uczestników rynku europejskiego, którzy korzystają na obecnej formule.

PSE są zainteresowane wyeliminowaniem powyższych ograniczeń tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Dlatego też liczymy na współpracę z zainteresowanymi operatorami systemów przesyłowych oraz krajowymi regulatorami rynków w celu poprawy jakości rynkowych mechanizmów udostępniania zdolności przesyłowych, w szczególności odwzorowanie w tych mechanizmach wszystkich ograniczeń technicznych – poinformował polski OSP.

Jak informował BiznesAlert.pl, Estonia oskarża Polaków o blokowanie LitPol Link. – Operator sieci przesyłowych w Polsce narusza swoje wcześniejsze zobowiązania odłączając na noc linię energetyczną o mocy 500 MW pomiędzy Litwą a Polską (Litpol Link), co z kolei ma wpływ na cenę energii w państwach bałtyckich – przekonuje szef Eesti Energia Hando Sutter.

Więcej: Estonia oskarża Polaków o blokowanie LitPol Link. PSE zaprzeczają