PSG gazyfikuje kolejne gminy i szkoli oddziały OSP

7 października 2023, 08:00 Alert

Wiele gmin w Polsce chce mieć dostęp do gazu, gdyż pomoże to im przyśpieszyć proces dekarbonizacji i cieszyć się czystym powietrzem. Polska Spółka Gazownictwa chwali się kolejnymi sukcesami w tym segmencie, a także szkoli lokalne oddziały OSP na wypadek awarii.

PSG rozpoczęła inwestycję, dzięki której zrealizuje kolejny etap gazyfikacji gminy Łosice (woj. mazowieckie) i zapewni dostęp do błękitnego paliwa także dla mieszkańców gminy Stara Kornica. Spółka zainwestuje w realizację tego zadania blisko 6 mln zł.

Łącznie w ramach tej inwestycji powstanie ok. 22 km sieci gazowej na terenie obu gmin, a dostęp do błękitnego paliwa uzyskają mieszkańcy miejscowości: Chotycze, Toporów, Łuzki i Stara Kornica.

– Dziś oficjalnie wbijamy pierwszy szpadel i rozpoczynamy budowę. Chciałbym jednak podkreślić, że gazyfikacja składa się z dwóch etapów. I w większości przypadków ten pierwszy – projektowanie sieci – bywa dużo trudniejszy. Kilkukrotnie prace stawały w miejscu i to, że dziś możemy rozpocząć budowę jest efektem bardzo dobrej współpracy administracji publicznej na każdym szczeblu, a także ciężkiej pracy pracowników naszej spółki. Chcę wszystkim za to bardzo podziękować – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego PSG wybuduje jeszcze w tym roku blisko 10 km gazociągu od Łosic do miejscowości Łuzki.

– W gminie jest ogromne zainteresowanie przyłączeniem do gazu. Mieszkańcy mają świadomość, że jest to dla nich szansa na dużo tańsze ogrzewanie swoich domów, a także na czystsze powietrze. Dowodem tego jest te ponad sto wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej, które radni dziś przekażą dyrekcji Oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie. Dziękuję Polskiej Spółce Gazownictwa za tę inwestycję. Jest ona szansą na rozwój dla tych terenów – dodał Mariusz Kucewicz, burmistrz miasta i gminy Łosice.

Podczas wydarzenia Polska Spółka Gazownictwa przekazała przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych z Łuzek i Łosic detektory gazu, które pomogą strażakom skuteczniej wykryć zagrożenia związane z wyciekiem gazu, a przez to chronić życie i zdrowie, zarówno swoje, jak i osób postronnych będących w miejscu zdarzenia.

Polska Spółka Gazownictwa / Jacek Perzyński

PSG wybuduje ponad 30 kolejnych kilometrów sieci gazowej w gminie Halinów