PTEZ: Jak pandemia wpłynie na branżę elektroenergetyczną?

7 grudnia 2020, 18:00 Energetyka

Eksperci Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) badają perspektywy rozwoju sektora elektroenergetycznego w obliczu pandemii koronawirusa. PTEZ uważa, że ograniczenia w poruszaniu się, spadek produkcji przemysłowej i konsumpcji odbiją się na funkcjonowaniu branży i będą mieć konsekwencje w przypadku realizacji celów krótko i długoterminowych.

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com
Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, pozostając w stałym kontakcie z przedstawicielami firm sektora elektroenergetycznego i środowiska naukowego, z uwagą przygląda się sytuacji w branży ciepłowniczej. Zdaniem ekspertów, pandemia w znaczący sposób wpłynęła nie tylko na życie codzienne każdego z nas, ale również na funkcjonowanie przedsiębiorstw i całej gospodarki. Wiele sektorów gospodarki stanęło przed koniecznością nowego zdefiniowania swojego sposobu działania, a niektóre – np. sektor elektroenergetyczny – dopasowania rozwiązań do sytuacji kryzysowej.

Przyspieszenie transformacji energetycznej

Eksperci PTEZ stwierdzili, że ostatnie miesiące potwierdzają przyspieszenie w działaniach na rzecz zmiany miksu paliwowego w branży ciepłowniczej. – Firmy elektroenergetyczne zapowiadają zwrot ku zielonym inwestycjom i modernizacje istniejących instalacji w kierunku, który pozwoli pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Podczas spotkania „Kawa z Kogeneracją”, organizowanego przez PTEZ, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i naszego Towarzystwa Wojciech Dąbrowski zwrócił uwagę, że „liczymy na to, że Komisja Europejska utrzyma wsparcie ciepłownictwa gazowego, skoro oczekuje szybkiej transformacji od krajów na dorobku, jak Polska” – czytamy w raporcie.

Zdaniem PTEZ, kierunek obrany przez przedsiębiorstwa branżowe jest jednoznaczny i zakłada realizację projektów ekologicznych i mających pozytywny wpływ na środowisko i otoczenie. Transformacja energetyczna jest realizowana skutecznie od kilku lat, o czym informowaliśmy w Raporcie o kogeneracji w ciepłownictwie prezentując inwestycje realizowane przez członków PTEZ. Pandemia koronawirusa i środki przeznaczone na poprawę sytuacji gospodarczej i inwestycje, mogą pomóc w przyspieszeniu tego procesu, w tym z zapowiadanego przez Komisję Europejską funduszu ratunkowego.

– Transformacja musi być sprawiedliwa. Wsparcie powinny otrzymać także elektrociepłownie i kogeneracja. Rozmowy są toczone na szczeblu rządowym. Prowadzi je Minister Klimatu Michał Kurtyka. Rozmowy przebiegają w atmosferze zrozumienia. Postulujemy to jako Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Musi być wsparcie z Unii, jeśli oczekuje od nas szybkiej transformacji – ocenił prezes PTEZ i PGE Wojciech Dąbrowski podczas spotkania z dziennikarzami „Kawa z Kogeneracją”.

Konieczność redukcji emisji CO2

PTEZ podkreśla, że zmiany w branży wymusza dynamika cen praw do emisji CO2. Opłaty te ponoszą firmy w Unii Europejskiej, zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak huty czy fabryki, ale również elektrownie – zarówno te gazowe, jak i węglowe. Raport Towarzystwa wskazuje, że ograniczenie przemieszczania się i tzw. lockdown gospodarki spowodował, iż obserwowaliśmy znaczący spadek cen praw do emisji CO2 nawet o 30 procent. Jednak ten trend był krótkotrwały i wynikał ze zmniejszonego zapotrzebowania przemysłu na energię elektryczną. Dlatego wyzwanie rosnących cen emisji CO2 będzie jednym z kluczowych wyzwań szczególnie aktualnie, gdy gospodarka i poszczególne jej sektory będą próbowały odrobić straty spowodowane pandemią koronawirusa – pisze PTEZ.

– Jesteśmy społeczeństwem na dorobku, pomijając kwestię trudności gospodarczych. Ponosimy olbrzymie nakłady na uprawnienia CO2. Nie wyobrażam sobie transformacji bez wsparcia kogeneracji – ocenił w rozmowie z dziennikarzami prezes Wojciech Dąbrowski – Jesteśmy cały czas zaskakiwani propozycjami Komisji Europejskiej, jej przewodniczącej i innych polityków. Cele redukcyjne nam zaproponowane mają być jeszcze zaostrzone. Nie zasypiamy gruszek w popiele. Dzięki staraniom sektora zostało zmienione rozporządzenie taryfowe tak, aby można było przenosić koszty podwyżki cen uprawnień do emisji CO2.

Opracował Jędrzej Stachura

PTEZ: Czy kogeneracja jest w stanie zapewnić czyste powietrze w miastach?