AlertWszystko

Rada NATO-Rosja tuż po szczycie w Warszawie?

(EurAcitv.pl)

Trwają starania o zwołanie Rady NATO-Rosja zaraz po warszawskim szczycie Sojuszu, który odbędzie się w piątek i sobotę – oświadczył wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tymczasem rosyjski MON już w sobotę informował, że spotkanie Rady odbędzie się 13 lipca.

NATO zawiesiło współpracę z Rosją w 2014 r., po aneksji Krymu i wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainie. Sojusz deklarował przy tym jednak gotowość do utrzymania dialogu w ramach Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów. W kwietniu Rada ta spotkała się po raz pierwszy od 2014 r., ale spotkanie nie przyniosło rezultatów.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Stoltenberg zapowiedział, że tematem ewentualnego posiedzenia Rady będzie “przejrzystość działań i ograniczenie ryzyka”. Według szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga na razie nie ma ostatecznie uzgodnionego terminu ani programu spotkania, ale – jak ocenił – rozmowy na ten temat idą w dobrym kierunku

Sojusz starał się o zwołanie Rady NATO-Rosja jeszcze przed warszawskim szczytem, ale nie udało się uzgodnić terminu spotkania. „Byliśmy gotowi na spotkanie przed szczytem, ale możemy je zwołać też po szczycie. Ważne, by się ono odbyło” – powiedział Stoltenberg.

W jego ocenie planowane decyzje szczytu NATO w Warszawie dotyczące wzmocnienia obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu nie powinny przeszkodzić w organizacji posiedzenia Rady NATO-Rosja.

„Nie widzę żadnej sprzeczności między odstraszaniem a dialogiem politycznym. Właściwie to teraz tym bardziej potrzebujemy tego dialogu” – uważa szef Sojuszu. Stoltenberg argumentował, że polityczne kanały komunikacji są jeszcze ważniejsze w czasie wzmożonych napięć i większej aktywności wojskowej. Przypomniał przy tym o niedawnych incydentach z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych nad Bałtykiem i o zestrzeleniu rosyjskiego bombowca, który naruszył turecką przestrzeń powietrzną. „Nie dążymy do konfrontacji z Rosją, nie chcemy nowej zimnej wojny” – przekonywał w poniedziałek Stoltenberg. „To, co robimy, ma charakter wyłącznie obronny i jest proporcjonalne” – podkreślił.

Szczyt NATO w Warszawie wzmocni wschodnią flankę Sojuszu

Stoltenberg przedstawił w poniedziałek plany NATO dotyczące zbliżającego się szczytu w Warszawie. W trakcie tego spotkania przywódcy państw Sojuszu mają potwierdzić dalsze wzmocnienie wschodniej flanki poprzez rotacyjne i trwałe rozmieszczenie w Polsce i krajach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionów o liczebności około 1000 żołnierzy każdy. Bataliony będą dowodzone przez USA, Niemcy, Wielką Brytanię i Kanadę. „Będzie to jasny sygnał, że kraje Sojuszu są gotowe bronić siebie wzajemnie po obu stronach Atlantyku” – podkreślił Stoltenberg.

W Warszawie zapadną też decyzje dotyczące obecności wielonarodowych oddziałów na południowo-wschodniej flance NATO. Sojusz ma ponadto podjąć decyzję o wsparciu międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS) samolotami systemu naprowadzania i kontroli AWACS (będą obserwować przestrzeń powietrzną nad Syrią oraz Irakiem i przekazywać informacje międzynarodowej koalicji).

NATO w walce z przemytnikami ludzi i cyberprzestępcami

Na warszawskim szczycie zapadną też decyzje ws. zwiększenia zaangażowania NATO na Morzu Śródziemnym. Planuje się przekształcenie obecnej operacji na tym akwenie (chroni jednostki cywilne przed atakami terrorystycznymi), w szerszą morską operację bezpieczeństwa, która wesprze unijną operację Sophia wymierzoną w przemytników ludzi.

Przywódcy państw Sojuszu mają ponadto oficjalnie uznać cyberprzestrzeń za sferę działań wojskowych, w której mogą toczyć się konflikty, podobnie jak na lądzie, morzu i w powietrzu. W Warszawie podpisana zostanie również deklaracja o współpracy między UE a NATO, m.in. w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych. Według Stoltenberga tematami szczytu będą także wsparcie dla Ukrainy i kontynuacja misji w Afganistanie.

Przed szczytem spotkanie Stoltenberg-Duda

W czwartek po południu, w przeddzień szczytu NATO, prezydent Andrzej Duda spotka się w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. W rozmowach mają uczestniczyć także szefowie MON i MSZ Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski oraz szef BBN Paweł Soloch.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X