Rafineria Schwedt planowała rozbudowę. Czy na drodze stanęły emisje?

29 stycznia 2024, 06:30 Alert

Niemiecka rafineria PCK w Schwedt (Rafineria Schwedt) planowała rozbudowę zakładu. W analizie o oddziaływaniu na środowisko Polska wyraziła swoje uwagi co do szkodliwych emisji, które dotyczą także powietrza po polskiej stronie granicy. — Niemcy miały sporządzić raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, co, jak dotychczas, nie nastąpiło – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska redakcji Biznesalert.pl.

Rafineria Schwedt. Fot. Aleksandra Fedorska
Rafineria Schwedt. Fot. Aleksandra Fedorska

Niemiecka notyfikacja o planowanej działalności, polegającej na rozbudowie Rafinerii Schwedt nad Odrą dotarła do Polski w dniu 13 listopada 2019 i jest odpowiednio zapisana w przepisach o transgranicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Rafineria Schwedt jest położona 12 kilometrów od granicy z Polską.

Strona polska 3 lutego 2020 roku przekazała Niemcom swoje uwagi dotyczące oddziaływania na środowisko. — Wspomniano, między innymi, o konieczności dokonania oceny rozprzestrzeniania się emisji i immisji zanieczyszczeń do środowiska, w tym powietrza, po realizacji inwestycji oraz o ujęciu w ocenie emisji zanieczyszczeń do powietrza oddziaływań skumulowanych, zgodnie z dyspersją zanieczyszczeń z uwzględnieniem róży wiatrów – relacjonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska korespondencje z 2020 roku. W ramach analizy oddziaływania na środowisko następnym etapem miało być przekazanie stronie polskiej raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, lecz dotychczas, to nie nastąpiło.

Rafineria PCK obecnie wnioskuje o kolejny już wyjątek i indywidualne pozwolenie na dodatkowe emisje. Zakład jednak nie udziela informacji, o które wartości i pierwiastki w związku z tym nowym pozwoleniem chodzi. Specjalne pozwolenie wystawione w 2017 nie jest już w mocy od 31.12.2023. Obecnie ani landowy urząd ochrony środowiska, ani sama rafineria nie odpowiadają na pytania dziennikarzy jak wygląda ich obecny poziom emisji.

Wschodnioniemiecka rafineria należy w 54 procentach do rosyjskiego Rosnieftu. Od początku 2023 roku rafineria oficjalnie nie przerabia rosyjskiej ropy, choć odbiera dostawy z Kazachstanu o analogicznej charakterystyce, o czym pierwszy informował BiznesAlert.pl. Polacy domagali się wielokrotnie derusyfikacji Schwedt, ale bezskutecznie.

Aleksandra Fedorska

Fedorska: Zapach siarki unosi się nad Rafinerią Schwedt a dyrektywa unijna jest dziurawa jak skarpeta